Ziraat Bankası Personeli Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Banka personeli, banka işlemleri sırasında işlem yapan kimselere yardımcı olan ve çeşitli banka işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan kişidir. Banka personelleri genellikle bir bankanın en önemli çalışanları arasında yer alırlar ve neredeyse tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirirler. Bankacılık hizmetleri ve ürünleri hakkında geniş bilgi sahibi olan banka personelleri aynı zamanda kazandıkları yüksek maaşlar ve sahip oldukları avantajlar ile fazlasıyla prestijli bir iş yapmaktadırlar. Bu noktada, banka personeli mesleğinin neden giderek popülerliğini arttırdığı sorusunun cevabını bulmak hiç de zor sayılmaz. Özellikle meslek seçimi aşamasında olan gençler arasında bankacılık en çok rağbet gören meslekler arasındadır. Banka personeli olmak da son zamanların en popüler meslekleri arasında yer almakta olup her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır. Özellikle gençler arasında giderek popülerleşen banka personelliği, getirileri ve avantajları ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada, ülkemizin en büyük ve köklü bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası da banka personeli olmak isteyen kimselerin en çok başvuru yaptığı kurumlar arasındadır. Ziraat bankası personeli olmak için nelerin gerektiği ve Ziraat Bankası personeli maaşı da son zamanların en çok sorulan soruları arasındadır. Mezuniyet sonrasında Ziraat Bankası’nda çalışmak isteyen gençler de bu sebepten Ziraat Bankası personeli olmak ile ilgili sorulara bir cevap arıyorlar. Eğer siz de “Ziraat Bankası personeli ne kadar maaş alır? Ziraat Bankası personeli ne iş yapar? Ziraat Bankası personeli olmak için hangi özellikler gerekmektedir? Ziraat Bankası personeli nasıl olunur?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okuyarak aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz.

ziraat bank
ziraat bank

Ziraat Bankası Personeli Nasıl Olunur?

Bankacı olmak veya banka personeli olmak her zaman iyi getirisi olan avantajlı bir meslek olarak görülmüştür. Dolayısıyla, özelikle meslek seçme aşamasındaki gençler tarafından en çok tercih ve merak edilen meslekler arasında banka personeli mesleği yer almaktadır. Banka personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin de en çok araştırma yaptıkları banka olarak Ziraat Bankası öne çıkmaktadır. Gerek çalışanlarına sağladığı avantajlar gerek ülkemizdin en köklü bankaları arasında yer alması ile Ziraat Bankası her zaman banka personeli olarak çalışmak isteyen kimselerin en çok başvurduğu yerler arasındadır. Ziraat Bankası personeli olmak isteyen kişilerin de en çok sorduğu soruların başında “Ziraat Bankası personeli nasıl olunur?” sorusu gelmektedir. Ziraat Bankası personeli olmak için:

 • Her bankanın işe alım sürecinde koyduğu şartlar değişiklik göstermektedir. Bu noktada, Ziraat Bankası personel alımı sürecinde adayların İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Maliye ve benzeri bölümlerden mezun olmalarına dikkat edilir. Bu bölümlerden birinden mezun olan bir kimsenin banka personeli olarak işe başvuru yaptığı takdirde başvurusunun onaylanma ihtimali daha yüksek olacaktır.
 • Çoğu banka, işe alım sürecinden sonra bir yazılı sınav düzenler. Bu sınavda kişinin bankacılık ve iktisat konularındaki temel bilgisi ölçülür ya da bankanın kurumsal kimliğine uyumlu bir bilgi birikimine sahip olup olmadığı anlaşılır.
 • Yazılı sınavdan sonra düzenlenen bir sözlü mülakat sonucunda kişinin işe alınıp alınmayacağı belirlenir. Sözlü mülakat aşamasını geçen adaylar banka personeli olarak görevlerine başlayabilirler.
OKU  EFT, Havale Limiti Nasıl Yükseltilir?

Ziraat Bankası Personeli Olmak İçin Hangi Özellikler Gereklidir?

Bir banka personelinin en temel görevi bankaya gelen müşterilerin hizmetlerini en iyi şekilde alıp bankadan memnun bir şekilde ayrıldıklarından emin olmaktır. Bu noktada, bir banka personeli, müşterilere en iyi hizmeti sunmalı ve yaptığı işe en iyi şekilde hâkim olmalıdır. Bu noktada, banka personelinin bankacılık hizmetlerini iyi bir şekilde bilmesi ve üstün satış becerilerine sahip olması gerekmektedir.

 • Temel matematik ve bilgisayar becerilerine sahip olmak bir Ziraat Bankası personeli için en önemli özelliklerdendir. Özellikle bilgisayar becerileri banka sistemi aracılığıyla yapılacak işlemleri en iyi şekilde yürütmek için gereklidir. Temel matematik becerileri de çalışılan kurum düşünüldüğünde bir bankacının sahip olması gereken becerilerdendir. Bilgisayarlara hakim olmak ve Ziraat Bankası sistemini profesyonel bir şekilde kullanabilmek bir Ziraat Bankası personelinin yapması gereken işlerdendir.
 • Verimlilik, bir Ziraat Bankası personeli için çok önemlidir. Banka personelleri verimli ve dürüst bir şekilde çalışmalı, bankalarına gelen müşterilere en iyi ve hızlı hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Ziraat Bankası, çok sayıda müşteriye sahip olduğu için bir Ziraat Bankası personeli tüm müşterilere mümkün olduğunca hızlı ve kaliteli hizmet sunmalıdır.
 • Banka personeli bankanın yüzü olduğu için dış görünümüne dikkat etmeli, sağlığına ve kişisel hijyenine önem vermelidir.
 • Banka personeli, gelen müşteriyle etkili ve iyi iletişim kurabilmelidir; bu sebeple iyi insan ilişkilerine sahip olmak bir Ziraat Bankası personeli için fazlasıyla önemlidir.
 • Düzgün bir diksiyon Ziraat Bankası personelinin sahip olması gereken en önemli özellikler arasındadır.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak ve diğer çalışanlarla uyum içerisinde çalışmak.
 • Erkek adayların askeri yükümlülüklerinin olmaması; görevini tamamlamış olmaları, tecil ettirmiş olmaları veya askeri hizmetten muaf olmak şarttır.

Ziraat Bankası Personeli Ne İş Yapar?

Ziraat Bankası personeli, bir bankada müşterilerle ilgilenme ve bankacılık hizmetleri konusunda onlara yardımcı olmaktan sorumludur. Ziraat Bankası personeli bu noktada bankacılık hizmetlerine hakim olmalı ve banka tarafından müşterilere sunulan hizmetler konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bir banka personelinin sahip olduğu temel görevler ve yaptığı iş de en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle Ziraat Bankası personeli olarak işe başlamak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında da “Ziraat Bankası personeli ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Ziraat Bankası personeli görevleri ve yaptığı işlerden bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

 • Belirlenen kurallar çerçevesinde mevduat kabul, para çekme, para yatırma, kredi ödeme ve daha pek çok hizmetini gerçekleştirmek ya da gerçekleştirilmesinde müşterilere yardımcı olmak,
 • Müşteri ihtiyaçlarını değerlendirip yeni ürün ve hizmetlerin aktif bir şekilde sunulmasını sağlamak,
 • Müşteri şikayetlerini değerlendirmek,
 • Hesap tutarsızlıklarını ve müşterilerin yaşadığı diğer sorunları gidermek,
 • Müşteri işlem bilgilerini kayıt altına alarak tüm verilerin doğruluğunu sağlamak,
 • Çalışma alanının düzenli ve profesyonel olarak kaldığından emin olmak,
 • Bankaların tüm mali ve güvenlik prosedürlerine uygun olarak hareket etmek,
 • Banka ve müşteri veri gizliliğine uygun olarak hizmet vermek,
 • Yönetim birimlerinin kendine verdiği idari görevleri yerine getirmek,
 • Tüm bankacılık hizmetleri konusunda müşterilere yardımcı olmak ve işlerini kolaylaştırmak.
OKU  E-Devlet Kredi Notu Sorgulama
Ziraat Bankası Personeli
Ziraat Bankası Personeli

Ziraat Bankası Personeli Ne Kadar Maaş Alır?

Ziraat Bankası personelleri hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de “Ziraat bankası personeli ne kadar maaş alır?” sorusudur. 2022 Ziraat Bankası personeli maaşı 5.500 TL ile başlayıp yaklaşık 7.000 TL civarına kadar yükselebilmektedir. Bunun yanında, prim, ikramiye, mesai ücreti, yemek ücreti, sağlık yardımı, çocuk zammı, evlilik, doğum ve benzeri sosyal ve ekonomik imkanlar da Ziraat Bankası tarafından personellerine sunulmaktadır.

baskılı ıslak mendil