2023’de alınabilecek en iyi 10 kripto para birimi

Bu listede olan kripto para birimlerinin 2023 ve sonrasında yeni zirvelere ulaşması bekleniyor. işte 2023 de alınabilecek en iyi kripto para birimleri.

1.Bitcoin

Bitcoin (BTC) hala dünyanın en popüler kripto para birimi olarak hüküm sürmesi kesinlikle şaşırtıcı değil. Piyasa değeri şu anda yaklaşık 1,1 trilyon ABD doları seviyesinde bulunuyor. Bitcoin bir şirket olsaydı, Meta Platforms (eski adıyla Facebook) veya Tesla’dan daha büyük olurdu. Bitcoin, ilk kripto para birimi olması nedeni ile diğer tüm kripto paralardan daha yaygın olarak kabul görüyor.Ayrıca  bitcoin’in dolaşımda asla 21 milyon adet token’den fazla olmayacağından, bazı yatırımcılar tarafından enflasyona karşı iyi bir koruma olarak görülüyor.

MORGANTOWN, WV – 31 DECEMBER 2017: Ethereum or ether coin lying on top of similar golden coins to illustrate cybercurrencies

2.Ethereum

Ethereum (ETH), en popüler kripto para birimleri listesinde Bitcoin’den hemen sonra 2. sırada yer alıyor. Piyasa değeri,  500 milyar ABD doları civarında geziniyor. Ancak bazıları kripto para trader’ları Ethereum’un bir sonraki Bitcoin olacağına inanıyor. Ethereum için en önemli nokta, gerçek dünyadaki yardımcı programıdır. Blok zinciri, çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilen akıllı sözleşmeleri destekler. Özellikle, Ethereum, NFT’ler oluşturmak için çok uygundur. Ethereum hakkında merak edilen en önemli şey ise gelecekte Bitcoin’i en üst sıralardan düşürüp düşüremeyeceğidir.

3.Binance Coin (BNB)

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Bu nedenle Binance Coin’in (BNB) piyasadaki en popüler üçüncü dijital para olması normaldir. Binance borsasının yerel para birimidir ve şu anda 96 milyar ABD dolarının üzerinde bir piyasa değerine sahiptir. Binance Coin ile işlem ücreti ödeyen yatırımcılar binance borsasından işlem için ödediği ücretlerden indirim alırlar. Binance, her çeyrekte ticaret hacmine bağlı olarak dijital para arzını azaltmaktadır. Zamanla, bu üç aylık madeni para “yakımları”, toplam arzın yarısına tekabül eden 100 milyon madeni parayı ortadan kaldıracaktır. Bu hamleler Binance Coin’in değerini artırmayı amaçlamaktadır.

4.Tether

Tether (USDT), dünyanın en popüler 4 numaralı kripto para birimidir. Piyasa değeri yaklaşık 73 milyar ABD dolarıdır. Ancak sabit coinler arasında Tether en üst sırada yer alıyor. Tüm sabit paralar, değerlerini başka bir varlığa bağlar. Tether için bu varlık ABD dolarıdır. Teorik olarak Tether, değerini fiziksel ABD doları gibi tutması gereken bir “kripto doları” gibidir. Bununla birlikte, Tether’in tüm dijital paralarını desteklemek için yeterli rezervine sahip olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olmuştur.

5.solana

Solana (SOL), en popüler beşinci kripto para birimi solana coin, Piyasa değeri şu anda 65 milyar ABD dolarına yakındır. Solana, geçen yıl %10,000’in üzerinde bir kazançla 2021’in en çok kazandıranı oldu. Birçok yatırımcı Ethereum’a alternatif olarak Solana’ya akın etti. Her iki blok zinciri de akıllı sözleşmeleri desteklemektedir. Ancak Solana, Ethereum’dan çok daha hızlı işlem hızları ve daha düşük işlem ücretleri sunmasından dolayı ilgi odağı olmuştur.

OKU  Bitcoin dominance nedir? BTC dominance grafiği

6.Avax

Avalanche, Solana ile birlikte, Dogecoin gibi hiçbir amacı olmayan meme coinlerin aksine, net bir amacı olan bir kriptonun başka bir örneğidir. Avalanche, kripto para borsası Gemini’ye göre, en yaygın kullanılan blok zinciri platformlarından biri olarak “Ethereum’ı yerinden etmek” isteyen birçok projeden biri. Kripto para birimlerinin altında yatan teknolojinin bir parçası olan bir Blockchain, kripto para işlemlerinin geçmişi gibi bilgileri, hiç kimsenin veya grubun bu bilgileri kontrol etmemesini sağlayacak şekilde depolar. Hala Ethereum en çok kullanılan blockchain ağı olmasına rağmen, Ethereum’dan çok daha hızlı işlemlere sahip olan Avalanche’ın yakın bir zamanda ethereum’u geçmesi bekleniyor.

7.Axie Infinity

para kazanmak için video oyunları oynamak ister misiniz? Teknik olarak, yapabilirsiniz. Axie Infinity oyununda, oyuncular oyun içindeki karakterleri satın alır ve oyun içi jetonları kazanmak için birbirleriyle savaşırlar ve daha sonra kazandıkları jetonları gerçek paraya dönüştürülebilirler. Pandemi sırasında birçok Filipinli tam zamanlı işlerinde çalışmaya başladı.

8.Samoyedcoin

Meme jetonları internet hype’ına güveniyor ve bu nedenle hangilerinin çıkacağını tahmin etmek neredeyse imkansız. Ancak bir meme coin olan Samoyedcoin, bir Bitcoin ATM şirketi olan CoinFlip‘in kurucusu Daniel Polotsky’nin ilgisini çekti. Dogecoin gibi, sevimli bir köpeğin yüzünü taşıyor ve Solana’nın ağındaki mem coinlerin elçisi olması amaçlanıyor.

9.Fetch.ai

Fetch.ai, CoinBase’e göre varlık ticareti gibi uygulamalar için merkezi olmayan bir makine öğrenme platformudur. Örneğin, Fetch.ai’nin uygulamalarından biri, Uniswap kripto borsası kullanıcılarının işlemlerini otomatikleştirmelerine yardımcı olur. FET, Fetch.ai’ye güç sağlayan Ethereum tabanlı bir simgedir. Geçen yıl yatırımcılarına  %1,500’den fazla kazandırmıştır. Parkpine Capital’in yönetici ortağı Ahmed Shabana, Fetch.AI’nin teknolojisini gerçek dünyadaki uygulamaları desteklemek için kullandığını söylüyor.

10.USDC coin

USD Coin (USDC), stabil coin olarak adlandırılan bir kripto para birimi türüdür. 1 USDC Madeni Parayı her zaman 1,00 ABD Doları karşılığında kullanabilir ve sabit bir fiyat verebilirsiniz. Coinbase’de uygun müşteriler, ellerinde bulundurdukları her USD Coin için ödül kazanabilirler. Her USDC, ABD tarafından düzenlenen finans kurumlarının hesaplarında tutulan, bir dolar veya eşdeğer gerçeğe uygun değere sahip varlık ile desteklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: 2023’de satın alınabilecek en iyi oyun ve metaverse kripto para birimleri

Yorumlar kapalı.