ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin (APE), Mart 2022’de bir merkezi olmayan ApeCoin DAO tarafından lanse edilen bir kripto para birimidir. APE token sahipleri, Yuga Labs’ın Bored Ape Yacht Club (BAYC) ekosistemine katılımda bulunabilir ve fon atama, yeni ortaklıkların oluşturulmasına ilişkin tutumlarını ifade etmek, kuralları ortaklaşa yaratmak ve dünyanın lider olmayan para birimi (NFT) ekosisteminin genel gelişimini etkileyebilirler.

ApeCoin ve çekirdek blok zinciri özellikleri hakkında hızlı bir genel bakış:

  • ApeCoin, APE ekosisteminin yerli yönetim ve kullanım jetonudur. APE token sahipleri, ApeCoin DAO tarafından gerçekleştirilen topluluk karar sürecine katılabilir.
  • DAO üyeleri, hangi projeleri finansman sağlamaya, hangi ortaklıkları takip etmeye ve ApeCoin ekosisteminin genel gelişimine karar verir.
  • ApeCoin, Mart 2022’de 1 milyar adet token ile sınırlı bir arz ile piyasaya sürüldü.
  • BAYC ve MAYC NFT sahipleri, toplam APE arzının yaklaşık %9,3’ünü, yani toplam 93 milyon APE’yi talep edebildi.

ApeCoin nedir ve nasıl çalışır?

ApeCoin, bir merkezi olmayan otomatik örgüt olan ApeCoin DAO tarafından çıkarılan bir ERC-20 jetonudur. BAYC ekosisteminin yerli kullanım ve yönetim jetonu olarak, ApeCoin sahiplerine fon atama, proje işbirlikleri ve yeni özelliklerin geliştirilmesine ilişkin yönetim kararlarına katılım imkanı verir.

APE sahipleri oylarını kullandıktan ve son karar ulaşıldıktan sonra, ApeCoin Vakfı topluluk kararlarının uygulaması görevini üstlenir. ApeCoin Vakfı, APE sahiplerinin yıllık olarak seçtiği beş üyeden oluşan bir Kurul tarafından yönetilir.

Yönetim yeteneklerinin yanı sıra, ApeCoin, APE ekosisteminde ve dışında ödeme yöntemi olarak diğer ERC-20 kripto paraları gibi kullanılabilir.

Eğer Yuga Labs, beklenen Otherside metaverse platformunu Play-to-Earn (P2E) teşvik mekanizmalarıyla lansman yaparsa, ApeCoin ihtimalle bir ödül kripto para birimi olarak kullanılacaktır. Geliştirilmekte olan metaverse platformu için oluşan heyecan oldukça yüksek görünüyor – Mayıs 2022’de, Yuga Labs, Otherside metaverse’inde sanal arazi talep etmeyi sağlayan $300 milyon değerinde Otherdeeds NFT satışı yaptı.

ApeCoin Piyasa Değeri

ApeCoin’in piyasa değeri, jeton ilk olarak 2022 yılının ilk yarısında daha geniş bir topluluk tarafından kullanılmaya başlandığından beri kripto piyasasındaki yüksek volatiliteyi yansıtmıştır. ApeCoin’in piyasa değeri grafiği, token’ın sınırlı arzı nedeniyle APE fiyat hareketleriyle doğrudan paralel olmuştur.

APE fiyat grafiklerinin tarihi bizlere kriptonun en önemli piyasa değeri kilometre taşları hakkında ne söylüyor:

$2 milyar – ApeCoin’in piyasa değeri, Mart 2022’de ilk işlem gününde $2 milyar kilometre taşını aştı $4 milyar – APE’nin piyasa değeri, jetonun ilk borsa listelenmesinden bir gün sonra $4 milyara kadar ikiye katlandı $6 milyar – Nisan 2022’de, APE’nin piyasa değeri $6 milyarı aştı ve en büyük 30 piyasa değeri projenin arasına girdi.

OKU  Polkadot (DOT) Coin Nedir? Polkadot (DOT) Coin Yorum, 2025 Fiyat Tahmini

ApeCoin Arzı

ApeCoin’in toplam arzı 1 milyar adet token ile sınırlıdır, Burada APE’nin tokenomics’inin kısa bir özeti var:

62% ApeCoin DAO için ayrıldı, bunun 15%’i BAYC ve MAYC sahipleri için ayrılmıştır.

ApeCoin’in toplam arzının %16’sı, Yuga Labs için ayrıldı %14 “lansman katkıda bulunanlar” için ayrıldı.

ApeCoin’in %8 Yuba Labs ve BAYC kurucuları için ayrıldı.

Bored Ape Yacht Club (BAYC)

Bored Ape Yacht, NFT alanında en etkili projelerden biri olarak kabul edilir ve kripto topluluğunun sınırlarını aşarak ana akım ünlüleri ve yatırımcıları sıkıcı görünümlü maymunların resimlerine binlerce dolar harcamaya ikna edebildi. BAYC toplamda 10.000 benzersiz dijital yaratım içerir, özel özellikleri ve özel bir sanat tarzı vardır. Tarihte satılan en pahalı BAYC #8816 oldu, bu öğe Ekim 2021’de 3,4 milyon doların üzerinde fiyatla el değiştirdi.

Mutant Ape Yacht Club (MAYC)

Mutant Ape Yacht Club (MAYC), BAYC tarafından açıklanan orijinal konsepte benzersiz bir döngü ekledi. Koleksiyondaki her bir NFT toplamı, BAYC orijinal öğeleriyle ortak özellikler paylaşır ancak bir viral havadan “Mutant Serum” serpilmesine maruz kalmış olmaları nedeniyle mutan bir yön de taşır. Koleksiyonun yarısı, 20.000 benzersiz NFT içeren, bir genel açık arttırmayla satıldı, geri kalan yarısı ise BAYC orijinal sahipleri tarafından satıldı.

baskılı ıslak mendil