ATM’den IBAN’a Nasıl Para Yatırılır?

Günümüzde ATM kullanımının oldukça yaygın hale gelmesi sebebiyle artık bankada sıra bekleme problemi neredeyse ortadan kalktı diyebiliriz. Pek çok işlemi kendi başınıza yapmanıza olanak veren ATM’ler sayesinde artık saatlerce zaman kaybetmek zorunda değilsiniz. ATM’den IBAN’a para yatırmak, kira ödemek, kredi kartı borcu ödemek ve daha pek çok işlemi birkaç tık ile kolaylıkla halledebileceksiniz. Bunları yapmanın da çeşitli yolları bulunmaktadır. Örneğin birine para göndermek için yapmanız gereken işlemler bir banka müşterisiyseniz farklıyken, bir banka müşterisi değilseniz farklıdır. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını bilmek, aradaki farkı anlamak sizlere hem daha çok zaman kazandıracak hem de yanlış bir işlem ile paranızı boşa harcamanıza engel olacaktır.

atm
atm

Kartsız Olarak ATM’den IBAN’a Para Yatırma İşlemi Yapılabilir Mi?

ATM’ler ile işlem yapabilmek için illaki bir bankanın müşterisi olmak değilsiniz. Günümüzde banka müşterisi olmayanlar için de ATM’ler aracılığı ile çeşitli işlemleri yapma olanağı sunulmakta. Bu işlemlerin neler olabileceği bankadan bankaya farklılık gösterebilirken, temel olarak 4 işlemin her bankada yapılabileceğini söylemek mümkündür: ATM’den IBAN’a Para yatırma işlemi, para çekme işlemi, ödeme işlemleri ve çeşitli başvurular.

Bu işlemler arasında en çok merak edileni de ATM’den IBAN’a para yatırmak. Bu nedenle öncelikle bunu açıklığa kavuşturmakta fayda olacaktır. Bir ATM aracılığı ile kendi hesabınıza ya da bir başkasının hesabına kartsız bir şekilde para yatırabilirsiniz. Bunun için göndereceğiniz hesabın 12  haneli olan hesap numarasına, bir başka deyişle IBAN, ihtiyacınız olacaktır. Hesap numarasını hazırladıktan sonra yapmanız gerekenler ise gayet basittir;

  1. ATM ara yüzünde “kartsız işlemler” seçeneğini seçin
  2. Ekranda Çıkan “para yatırma” seçeneğini seçin
  3. Parayı kendi hesabınıza mı başkasının hesabına mı yatıracağınızı seçin
  4. Çıkan ekranda 11 haneli T.C. kimlik numaranızı girin ve ardından giriş tuşuna tıklayın
  5. Telefon numaranızı girin ve ardından giriş tuşuna tıklayın
  6. Parayı yatırmak istediğiniz hesabın 12 haneli IBAN numarasını girin ve giriş tuşuna tıklayın
  7. Çıkan ekranda yatırmak istediğiniz miktarı belirleyin
  8. Gönderinin nasıl yapılacağını seçin ve tekrar giriş tuşuna tıklayın
  9. Bilgilerinizi dikkatlice kontrol ettikten sonra “evet” butonuna basarak işlemi sonuçlandırın
  10. Daha önce tuşladığınız cep telefonu numaranıza gelen onay kodunu ATM ara yüzüne girin ve giriş tuşuna basın

Banka Kartı ile ATM’den IBAN’a Para yatırma Nasıl Yapılabilir?

Bir bankanın müşterisi olmanız durumunda da benzer adımları izleyerek kendi hesabınıza ya da bir başkasının hesabına ATM’den IBAN’a para yatırmak mümkündür. Kartla işlem yapmanız durumunda ister kartınıza tanımlı olan hesapta bulunan parayla işlemi gerçekleştirebilir, isterseniz de ATM’ye ekstra olarak nakit koymak ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde kartlı işlem yapabilmek için kartınızı gerekli yere yerleştirdikten sonra hesabınıza şifreniz ile giriş yapmanız, işlemler menüsünü açmanız, çıkan ekranda karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “para yatırma” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu adımların ardından karşınıza bir ekran daha çıkacaktır. Çıkan bu ekranda da “IBAN numarası ile para yatırma” seçeceğini seçmeniz gerekmektedir. Bu menüde gönderi yapmak istediğini 12 haneli numarayı girdikten sonra gireceğiniz tutarı belirleyin. Ardından isterseniz hesabınızdan isterseniz de para yatırma bölümüne nakit koyarak gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

OKU  Maxipuan Geçen ve Kullanılan Yerler?

ATM’den IBAN’a para yatırmak için ister kendi bankanızın ATM’lerini, isterseniz bir komisyon karşılığında farklı bankaların ATM’lerini, isterseniz de ortak ATM adı verilen ve her bankanın müşterilerinin kullandığı ATM’leri tercih edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

ATM’den IBAN’a para yatırmak ve pek çok işlemi yaparken dikkatli olmanız gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi kesinlikle çevredeki birinin yardım teklifini kabul etmemektir. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, işleminizi bir banka şubesinin yanındaki ATM ile gerçekleştirin ve banka görevlilerinden herhangi bir bilginizi paylaşmamak kaydıyla yardım isteyin.

Günümüzde ATM’lerde pek çok tatsız olay yaşanabilmektedir. Bu nedenle işlem yapacağınız ATM üzerinde herhangi bir ekstra bileşen, kamera vs. gibi, olmadığına dikkat edin. Pek çok hırsız bu yöntemlerle kişilerin banka kartı bilgilerini, şifrelerini ve T.C kimlik numaralarını çalabilmektedir. Kartınızı asla kartlık kısmında unutmayın. Bu durumda tekrardan kart alabilmek için günlerce işlemlerin sonuçlanmasını ve kargoyu beklemek zorunda kalacaksınız. Bunlara dikkat ettikçe bir sorun yaşama ihtimaliniz azalacaktır.

baskılı ıslak mendil