AvivaSA Bireysel Emeklilik İptal, AvivaSA BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik, ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen bir emeklilik fırsatıdır. Bankalar ve çeşitli kurumlar tarafından sunulan devlet destekli bir emeklilik fırsatı olan bireysel emeklilik sistemi, ya da kısacak BES, AvivaSA tarafından da emeklilere sunulmaktadır. AgeSA ya da AvivaSA, bireysel emeklilik ve benzeri emeklilik fırsatları sunan bir kuruluştur. Özellikle günümüzde bireysel emeklilik gibi çeşitli emeklilik planlarının giderek yaygınlaşması ile birlikte AvivaSA benzeri kuruluşlar da daha fazla rağbet görmeye başlamıştır. Bireysel emeklilik hususunda büyük kolaylıklar sağlayan AvivaSA, pek çok kişi tarafından söz konusu emeklilik olduğunda tercih edilmeye başlamıştır. AvivaSA BES bu noktada tüm vatandaşlarımızın faydalanabileceği, fazlasıyla kullanışlı ve yardımcı bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

BES
BES

Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan bir sistem olsa dahi bu sistem ile ilgili pek çok soru da gündeme gelmektedir. Bu noktada pek çok kimse de BES ile ilgili çeşitli sorular sormakta, bu sistemin ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Bununla birlikte müşterilerine çok büyük avantajlar sağlayan AvivaSA BES ile ilgili çok fazla soru gündeme gelmektedir. Öyle ki internette en çok aratılan sorular arasında “AvivaSA BES nedir? AvivaSA BES başvurma işlemleri nelerdir? AvivaSA BES nasıl iptal edilir?” gibi sorular yer almaktadır. BES işlemleri ve AvivaSA BES ile ilgili aklınızdaki sorulara bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, AvivaSA BES ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

AvivaSA
AvivaSA

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ya da kısaca BES, emeklilikte kişilere ek gelir sağlayacak bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin, aylık gelirlerinin bir bölümünü bir bankaya yatırarak normal emekliliklerinin yanı sıra bir de bireysel emeklilik ile emekli olmaları bu sistem sayesinde mümkündür.

Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından sunulan en büyük avantajlardan birisi de kişinin emekliliğinde kendisine ekstradan gelir sağlayacak bir sistem olmasıdır. Ne yazık ki günümüzde emekli maaşlarının bir kişinin yaşam standartlarını tam anlamıyla sürdürmesine yetmeyeceği gerçeği pek çok kişinin emekliliklerinde de ek gelir elde etme çabasına girmesine sebep olmaktadır. BES bu noktada kişilerin birden fazla yerden emekli olmasını sağlayarak onlara emekliliklerinde her türlü ihtiyaçlarını kolay bir şekilde sağlayacak bir emeklilik sistemi sunmaktadır. Böylece, emekli olduğunuzda sadece devletten değil aynı zamanda BES sistemine katıldığınız bankadan da emekli maaşı alırsınız. BES’li emekliler, hayat standartlarını sürdürmek için ek gelir de elde etmiş olurlar.

BES Sisteminin İşleyişi

BES sistemi, en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, pek çok banka ve kuruluş, BES hizmetini müşterilerine sunmakta ve onlara emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak fırsatlar ile yardımcı olmaktadır. BES sisteminin nasıl işlediği ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. BES sisteminin işleyişini şu şekilde özetlememiz mümkündür:

  • Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin yatırdığı birikimin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye gerek toplu para olarak gerek maaş ödemesi olarak tekrar verilmesi esasına dayanan bir sistemdir.
  • Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemesi sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve buna bağlı olarak size geri ödemesi yapılır.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi devlet destekli bir sistem olup aylık sizin yatırdığınız paraya ek olarak bir miktar devlet katkısı da ödenmektedir. 2013 yılında başlayan bu uygulama ile sisteme yatırdığınız her katkı tutarının %25’i kadar bir ek tutar da devlet tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. 2022 yılından itibaren ise daha önce %25 olan bu oran %30’a yükseltildi. Bu durumda, aylık 1.000 TL yatırım yapan bir kişinin kendi katkı payına ek olarak 300 TL bir devlet katkısı da yapılacağını söyleyebiliriz.
  • 10 yıl boyunca BES sisteminde kalmış ve 56 yaşını geçmiş olan kimseler emekliliğe hak kazanırlar.
  • Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkınızı elde ettiğiniz takdirde hesabınızdaki parayı toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler boyunca düzenli bir emekli maaşı gibi alabilirsiniz.
OKU  Para Kazandıran Oyunlar Gerçek Para Kazandıran Oyunlar

AvivaSA BES sistemi de yukarıda gördüğünüz sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Kısacası, tüm sistem, sizin aylık yatırdığınız katkı payları ve ek devlet katkısı ile en az 10 yıllık bir süreçte biriken parayı ister toplu ister aylık olarak alabilmenizdir. BES, günümüzdeki hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının durumunu düşündüğümüzde herkesin faydalanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

AvivaSA Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır

AvivaSA tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi, gerek sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile gerek müşterilerine sunduğu rahat emeklilik fırsatı ile her zaman en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Ancak, AvivaSA, müşterilerinin istediği her işlem için en kolay çözümleri sunmayı da hedeflemektedir; bu işlemler arasında Bireysel Emeklilik İptali de yer almaktadır. Bir birey pek çok sebepten ötürü bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyebilir, eğer siz de AvivaSA BES iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

AvivaSA BES iptali için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi de telefon aracılığıyla AvivaSA BES iptali işlemini gerçekleştirmektedir. Ne yazık ki diğer kurumların aksine AvivaSA BES iptali için bir SMS kanalı bulunmamaktadır. Bu sebeple, kullanıcılar ancak ilgili telefon numarasını arayarak iptal işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu işlemi gerçekleştirmek için aranması gereken telefon numarası 444 11 11 numarasıdır. Bu çağrı merkezi arandıktan sonra katılımcılar BES iptal talebinde bulunup iptal sürecini başlatabilirler. AvivaSA temsilcileri iptal talebinde bulunan katılımcıya bir dizi evraklar yollayarak iptal işlemini devam ettirirler. Bu evraklar eksiksiz bir şekilde doldurulup AvivaSA’ya iletildikten sonra iptal işlemi sonuçlanır. Para iadesi ise iptal başvurusu gerçekleştikten sonraki 10 gün içerisinde yapılmaktadır. İade edilecek olan miktar genellikle katılımcının durumuna bağlı olarak bir takım kesintilere uğrayabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise bir Akbank ya da AvivaSA şubesine giderek iptal talebinde bulunmaktır. Şubeden yapılacak olan iptal talebi sonrasında katılımcıya bir iptal talep formu doldurtulacak ve iptal süreci başlayacaktır. Her ne kadar işlem sırası zaman zaman müşterileri caydırsa da şubeden iptal işlemi çoğunlukla en güvenli ve garanti işlem olarak görülmektedir. Para iadesi aynı şekilde talep formu şubeye teslim edildikten sonraki 10 gün içerisinde gerçekleşir.

Otomatik Katılım iptali ise AvivaSA internet sitesi üzerinde yer alan “Bi’ Tıkla Otomatik Katılım İşlem Menüsü” üzerinden gerçekleştirilebilir.