Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunurken bankaların sizlere kredi vermek amacıyla ilk bakacağı şey kredi notunuzdur. Kredi notunuz bankaların sizlere ne kadar güvenebileceğini ortaya koymaktadır. Yani kredi notunuz ile bankalar sizlere kredi verirken dikkat edeceği hususlar arasındadır. Kredi notu ile bankalar sizlerin kredilerinizi değerlendirir ve kredi başvuruları ya ret eder ya da kabul eder.

Şimdi kredi notu nasıl hesaplanır? sorusunun cevabını arayalım:

Kredi notu kredi kayıt bürosuna bağlı Findeks tarafından çeşitli bileşenler bir araya getirerek oluşturulan bir not şeklidir. Findeks kredi notu belirlenirken en çok kullanmış olduğu etmenler şu şekildedir.

Findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

Bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleriniz: En fazla etkileyen etmenlerin başında bireysel krediler ve kullanmış olduğunuz kredi kartlarının ödemesi vardır. Kredi notunuzu yüzde 30 oranında etkilemektedir. Özellikle kredi ve kredi kartı ödemelerinizin birkaç gün gecikmesi dahi olduğunda kredi notunuzu düşürmeye neden olmaktadır.1-2 gün gecikme dahi sistem tarafından otomatik olarak gecikme kabul edildiği için kredi notunuzun olumsuz olarak etkilemesine sebebiyet vermektedir. Eğer ki ödeme gecikmesi 30 günden fazla ise kredi notunuz daha fazla etkilenerek aşağı doğru yönelecektir.

Hâlihazırdaki borçlarınız varsa eğer bankalar yeni kredi taleplerinizde bu borçları incelemektedir ve yeni bir kredi aldığınız takdirde iki krediye birden ekonomik olarak gücünüzün yetip yetmeyeceğini araştıracaktır. Mevcut borcunuzun kredi notunu etkileme oranı ise yüzde 25 olarak belirtilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Eğer ki sık sık kredi talebinde bulunuyorsanız bu sizin kredi notunuzu etkileyen faktörlerden biri olacaktır. Çünkü sık sık kredi kullanma talebinde bulunan müşterilerin kredi notu yüzde 15 oranında etkilenmektedir. Almış olduğunuz kredileri zamanında ödemiş iseniz bu sizin kredi notunuzun olumlu yönde etkileyecektir. Aynı şekilde almış olduğunuz kredilerin taksitini zamanda ödememişseniz yüzde 15 oranında Kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir

Kredi notu nasıl hesaplanır sorusunun bir başka cevabı ise şu şekildedir: Ret cevabı aldığınız halde sık sık kredi başvurusu nda bulunuyorsanız kredi notunuz küçük de olsa düşme olacaktır. Sürekli ret cevabı almanız halinde kredi başvurusunda bulunursanız bankalar tarafından olumsuz olarak değerlendirilecek ve kredi notunuzu düşecektir.

Tüm bu bileşenlerin hesaplanmasından sonra 1 ile 1900 arasında bir puan oluşmaktadır. Bu puan yükseldikçe kredi notunuzun da yüksek olduğu anlaşılır. Eğer ki düşük miktarda kredi notumuz varsa da bankalar bu puana bakarak sizlere kredi verme konusunda olumsuz cevap verecektir.

OKU  Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri

“Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.