Kredi Başvurusu Red Nedenleri

Nakit ihtiyacı çektiğimizde ilk başvuracağınız yer bankalardır. Bankalardan kredi yoluyla ihtiyacınızı karşılamak istemektesiniz. Bankalar müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve daha kolay kredi vermek amacıyla birbirinden farklı, örneğin internet üzerinden veya cep telefonu ile ya da şubeye giderek kredi başvurusu yapma imkânı sağlamaktadır. Bu yollarla da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunduğunuz her zaman kredi çıkma imkânı bulunmayabilir ve banka size olumsuz dönüş yapabilir. Şimdi kredi başvurusu red nedenleri üzerinde duralım:

Birbirinden farklı sebepleri olmakla beraber bankalara kredi için başvuruda bulunduğunuz zaman kredinin çıkmama nedenlerinden bazıları şu şekildedir:

Kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın geçmişinizi araştırması:

Kredi başvurusu yaptığınız bankada daha önce herhangi bir kredi kartı aldıysanız ya da herhangi bir kredi kullanıyorsanız bankalar bu kartların ya da kredilerin ödemesine bakmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak daha önceki kredinizi de ödeme gecikmeniz varsa ve bu ödeme gecikmesi üç ve daha fazla sayıda olursa bankalar size kredi verme konusunda red cevabı verebilmektedir. Aynı şekilde eğer bankanın kredi kartını kullanırsanız ve asgari ödenmesi gereken tutarını dahi geciktirerek ödediğiniz takdirde bankanın kara listesinde isminiz geçmektedir. Bundan dolayı da bankalar tekrardan başvurduğunuz zaman size kredi verme konusunda olumsuz cevap verebilmektedirler. Bankanın yapacağı inceleme sonunda kredi notu düşük çıkan müşterilere kredi verilememektedir. Bu nedenle Findeks kredi notunuzun yüksek veya düşük çıkması, kredi talebinize olumlu veya olumsuz cevap verilmesine neden olmaktadır.

Kredi Başvurusu Red Nedenleri

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir? Bunun çeşitli nedenlerinden biri de otomatik ödemeye alınmış faturalar olabilir. Bankaların kredi kartlarını kullanıyorsanız eğer ve herhangi bir faturanıza otomatik ödemeye vermişseniz bunların zamanında ödenmesini sağlamaya çalışmalısınız. Bu faturalar elektrik, su, internet ve telefon hattı gibi değişik alanlarda olabilir. Bir otomatik ödemede eğer ödeme zamanında hesabınızda ya da kredi kartınızda limit olmadığı takdirde ödeme gerçekleştirilmeyecektir. İşte bundan dolayı da bankalar bu gibi ödemelerin zamanında ödenmediğini gördüğü takdirde sizlerin kredi çekme talebine olumsuz cevap verebilmektedir.

Kredi başvurusu ret nedenleri açısından etkili diğer bir sebep ise; hiçbir bankada hesabınızın bulunmamasıdır. Bankalar sizin kimlik numaranız ile daha önce başka bankada hesabınızın olup olmadığını araştırır ve eğer varsa kredi ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmadığını inceler. Herhangi bir bankada hesabı yoksa bankalar size kredi verme konusunda genellikle olumsuz cevaplar vereceklerdir. Bu durumda kredi çekmek istediğiniz bankada hesap açarak soruna çözüm bulabilirsiniz.

Çekmek istediniz kredinin büyüklüğü: Bankalar kredi verirken sizlerin ne kadar krediyi ödeyebilme imkânınızın olup olmadığını araştırmaktadır. Eğer düzenli geliriniz yoksa bankalar size çok büyük miktarlarda kredi vermemektedir. Düzenli bir gelirinizin olması durumunda ise maaşınızın belirli katlarında ve belirli limitler dâhilinde kredi vermektedirler. Gelirinize göre ne kadar kredi ödeyebileceğiniz hesaplarlar ve o şekilde Kredi verirler. Gelirinizin kat ve kat fazlası kredi taleplerine olumsuz cevaplar verebilmektedirler.

OKU  Döviz Bozan ATM’ler

“Kredi Başvurusu Red Nedenleri” üzerine bir yorum

  1. kredi notu hikayesi başımıza bela oldu. kefil oduğum arkadaş ödeme yapmadı benim notum düştü. sonra borcunu kapattığı halde hala notum düşük diye kredi çekemiyorum ne tavsiye edersiniz?

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil