Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi sorgulama işlemleri, e-Devlet ve ilgili belediye sayfalarından yapılabilir. Borç sorgulama işlemi neticesinde toplam ödemeniz gereken tutarı öğrenebilir ve zamanında ödeme yapabilirsiniz. Emlak vergisi sorgulama işlemini online olarak yapabileceğiniz gibi bizzat ilgili belediyeye giderek de işlem yapabilirsiniz.

Emlak vergisi mülk sahiplerinden alınan bir vergidir. Bu vergi türüne ilişkin borcunuzu İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden öğrenme şansınız da vardır. Emlak vergisi ödemekle yükümlü olan kişiler, mülk sahibinin olmadığı durumlarda kullanım hakkını elinde bulunduranlardır.

Kişilerin emlak vergisi ödeme süreci emlak beyanı ile başlar. Beyan işlemleri de online olarak yapılabilir. Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi halinde faiz işlenmesi söz konusu olur. Bu gibi durumlarda yapılandırma hakkından yararlanabilirsiniz. Çıkarılan yapılandırma yasaları ile borcunuzu taksitlere bölerek ödeme şansınız doğar.

Emlak vergisinden muaf olanlar da vardır. Muafiyet kapsamında olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hiçbir geliri bulunmayanlar
 • Emekliler
 • Dul ve yetimler
 • Engelliler
 • Şehit yakınları
 • Gaziler

Bu kişiler, durumlarını arz eden belgeler ile muafiyet başvurusunu gerçekleştirebilir.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi; ev, bina gibi taşınmaz sahipleri tarafından ödenir. Bu vergiyi ödemekle yükümlü olanlar sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilir. Bunun yanı sıra ödeme için de online kanallar kullanılabilir.

Emlak vergisi ödemeleri, belirli bir genişliğin üzerindeki evler için söz konusudur. 200 metrekareden az genişliğe sahip olan yerler için bu vergi alınmaz. Aynı zamanda eğer kişinin başka gayrimenkulü yoksa vergi muafiyetinden yararlanabilir.

Emlak vergisi tutarı; şehre, taşınmazın türüne, cinsine bağlı olarak farklılık gösterir. Hesaplama yapmak için rayiç bedeli bilmeniz gerekir. E-Devlet’ten ve belediyelerin sayfalarından rayiç bedel tutarlarını da öğrenebilirsiniz.

Emlak vergisi tutarları, rayiç bedellerin belirli bir yüzdesine denk gelir. Alınacak emlak vergisi tutarları şu şekilde sıralanabilir:

 • Konutlardan alınacak emlak vergisi tutarı binde birdir.
 • Mesken olarak kullanılmayan binalardan alınan tutar binde ikidir.
 • Arazilerden alınan tutar binde birdir.
 • Arsalardan binde 3 vergi alınır.
 • Büyükşehirlerde bulunan taşınmazlar için %100 daha fazla ödeme yapılır.

EMLAK VERGİSİ BORCUM VAR MI?

Emlak vergisi borcunu öğrenmek için farklı yollar kullanabilirsiniz. İlk kullanacağınız yöntem E-Devlet üzerinden sorgulamadır. Bunun için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız.

Yukarıdaki ekranda yer alan kimlik numarası ve şifre alanını doldurarak sisteme erişebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için internet bankacılığını ya da diğer giriş yöntemlerini de deneyebilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Arama alanına emlak vergisi yazdıktan sonra karşınıza farklı seçenekler çıkar. Sorgulama işlemi her belediye için ayrı ayrı yapılır. “Daha fazla sonuç” yazan yere tıklayarak kendi belediyenize ait borç sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

OKU  Polis Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi farklı belediyelerin borç sorgulama sayfaları e-Devlet’te yer alır. İlgili belediyenin bulunduğu yere tıkladığınızda, borcunuz olup olmadığını görebilirsiniz.

Emlak Vergisi Nasıl Sorgulanır?

Emlak vergisi sorgulama işlemi belediyelerin kendi sayfası üzerinden de yapılabilir. Belediyenizin internet sitesine girerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, Ankara Büyükşehir Belediyesi için yapmanız gereken işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk önce ankara.bel.tr adresine giriş yapmalısınız.
 • Ardından e-Belediye işlemleri sekmesine tıklamalısınız.
 • Ardından ana sayfada yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Bu aşamada e-Devlet şifrenizle giriş yapabilir ya da sisteme üye olabilirsiniz.

Sorgulama işlemi neticesinde emlak vergisinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Ardından ödeme adımına geçebilirsiniz. Tüm belediyelerin benzer bir hizmeti vardır. Bu sayede emlak vergisi sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin sayfasında ilk önce “e-Belediye işlemleri” seçeneğini tercih etmelisiniz. Ardından gelen sayfada “Borç Ödeme yazan alana tıklamalısınız.

Sorgulama işlemini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de yapma şansınız vardır. Bunun için ivd.gib.gov.tr adresinden giriş yapmanız gerekir.

Yukarıdaki kısımdan e-Devlet şifrenizle giriş yaparak İnteraktif Vergi Dairesi sistemine erişebilirsiniz. Ardından “Ödeme ve Borç İşlemleri” kısmına tıklamanız gerekir. Ardından “Borç Ödeme ve Detay” kısmından giriş yapmalısınız.

Emlak Vergisi Sorgulama T.C. İle Yapılır mı?

Emlak vergisi sorgulama işlemi, T.C. kimlik numarası kullanılarak yapılabilir. Bunun yanı sıra farklı bilgiler de gerekir. Bilmeniz gereken bir diğer detay e-Devlet şifresidir. Ancak eğer kendi belediyenizin internet sitesi üzerinden işlem yapıyorsanız ilgili sitede kullandığınız şifreyi de bilmelisiniz.

T.C. ile sorgulama işlemini bizzat ilgili belediyeye giderek yapabilirsiniz. Belediye yetkililerine kimlik numaranızı verdiğinizde borcunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Böylece ödeme işlemlerini de geciktirmeden yapabilirsiniz.

Sorgulama işlemini kendi belediyenizin sayfasından ya da e-Devlet’ten yapabilirsiniz. E-Devlet’ten sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için belediyenizin böyle bir hizmeti olması gerekir. Eğer belediyenin e-Devlet’te sorgulama ekranı yoksa sorgulamayı diğer yöntemleri kullanarak yapmalısınız.

E-Devlet’ten Emlak Vergisi Sorgulama Yapılır mı?

E-Devlet’ten emlak vergisi sorgulama işlemini yapmanız mümkündür. Emlak vergisi tahsilatları belediyeler aracılığıyla yapılır. Bu nedenle e-Devlet’ten ilgili belediyenin sorgulama sayfasına erişmeniz gerekir. Birçok belediye için bu işlemi yapmak mümkündür.

Emlak vergisi iki taksit halinde tahsil edilir. İlk taksit ödemeleri mart ayında başlar. Mayıs sonuna kadar devam eder. İkinci taksidin ödenme zamanı ise kasım ayı bitimidir. Bir kerede ödeme yapılacaksa mayıs ayı bitmeden süreç tamamlanmalıdır.

Emlak Vergisi İnternet Bankacılığından Ödenir mi?

Emlak vergisinin internet bankacılığından ödenmesi mümkündür. Bunun için bankaların internet şubelerine giriş yapmalısınız. Öte yandan dilerseniz mobil uygulama da kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığından ödemeleri, “Belediye ödemeleri” kısmından yapabilirsiniz.

Emlak vergisi ödemelerinizi hesabınızda bulunan parayı kullanarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartınızı kullanarak ödeme yapma olanağınız da vardır. İnternet bankacılığından yapacağınız ödemelerde kredili mevduat hesabı bakiyenizi de kullanabilirsiniz.

OKU  zen pırlanta müşteri temsilcisi telefon numarası

E-Belediye Emlak Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

E-Belediye emlak vergisi ödeme işlemi için ilgili belediyenin internet sitesine girmeniz ya da mobil bankacılık sistemini kullanmanız gerekir. Bazı belediyeler için şu adımları izleyerek ödeme yapabilirsiniz:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi için ibb.istanbul adresine girmelisiniz. Ardından sırasıyla Hizmetler, E-Belediye Hizmetleri, E-Ödeme kısımlarına tıklamalısınız.
 • İzmir için izmir.bel.tr adresine girmelisiniz. Ardından e-işlem ve Ödemeler kısmına tıklamalısınız.
 • Denizli için denizli.bel.tr adresine girmelisiniz. Ardından e-Belediye ve Borç Ödeme kısmına tıklamalısınız.
 • Gaziantep için gaziantep.bel.tr adresine girmelisiniz. Ardından Borç Sorgulama ve Borç Ödeme seçeneğine tıklamalısınız.

Yukarıdaki belediyelere benzer şekilde kendi belediyeniz için de işlem yapabilirsiniz. Dilerseniz belediyeye bizzat giderek de gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Ödemelerinizi kredi kartı ile de yapma şansınız vardır.

Emlak Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi hesaplama işlemleri rayiç bedel üzerinden yapılır. Bu nedenle belediyeye başvurarak rayiç tutarları öğrenebilirsiniz. Rayiç tutarlar, konut türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda şehirlere göre de ödenecek tutar değişiklik gösterir.

Konut, iş yeri, arsa ve arazi için ödenecek tutarlar birbirinden farklıdır. Hesaplama sırasında asgari rayiç tutar esas alınır. Yaklaşık olarak ödenecek tutar belirlenebilir. Emlak vergisi rayiç tutar sorgulama işlemlerini belediyelerin internet sitesinden yapabilirsiniz. Öte yandan e-Devlet üzerinden de rayiç bedel sorgulaması yapmanız mümkündür.

Emlak vergisi sorgulaması ve diğer işlemlerin online olarak yapılması işinizi kolaylaştırır. Böylece kolayca ödeme yapabilir ve borcunuzu kapatabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil