En Çok Para Kazandıran Meslekler

En çok para kazandıran meslekler hakkında araştırma yapan ve bu alanlara odaklanmak isteyen birçok insan var. En yüksek ücretli işler, genellikle, diğer sektörlerde çalışan gelir arayan kişiler tarafından yaygın olarak tutulan iş türleridir. Hem çalışma koşullarına hem de elde edilen gelire bakıldığında, önce üniversiteyi seçip bir alanda çalışırken diğerinde gelişmek isteyenlerin bu mesleklere yöneldiğini görüyoruz.

En çok para kazandıran meslekler 2022 noktası söz konusu olduğunda gelişen çağ ve yeni güncellemeler ile birlikte bazı mesleklerin kazanma oranı düşüşe geçerken bazıları daha da artış göstermiştir.

Uzman Doktorlar

En çok para kazandıran meslekler ve maaşları noktasında Türkiye’de en yüksek ücretli mesleklerden biri tıp doktorudur. Tıp eğitimini tamamladıktan sonra, TUS’a giren ve belirli bir sektörde uzmanlaşmış bir doktor hem özel sektörde hem de devlette çalışabilir. Hekimler, bölüm ve uzmanlık alanlarına göre memur iseler en az 7000 TL’lik pozisyonlara başlarlar. Özel hastanelerde çalışan doktorların maaşları ise 7000 TL’den başlıyor ve uzmanlıklarına göre artmaya devam ediyor.

Uzman Doktor
Uzman Doktor

Avukatlık

En çok para kazandıran eşit ağırlık meslekleri denilince akla hemen hemen ilk avukatlık gelir. Avukatlık aynı zamanda ülkemizde en çok kazandıran mesleklerden biridir. Hukuk eğitiminden sonra, bir yıllık hukuk stajı yoluyla hukuk uygulama ruhsatı alan kişiler, genellikle kamu sektöründe, özel sektörde veya kendi hukuk bürolarını kurarak çalışırlar. Kamuda çalışan avukatların maaşları 4000 TL’den başlıyor. Özel sektörde uzmanlık, devlet ve ofis gibi faktörlere bağlı olarak 4000 TL ile 50.000 TL arasında maaş alan avukatların olduğu bilinmektedir. Günümüzde avukatlar genellikle avukatlık ruhsatı aldıktan sonra avukatlık mesleğine başlamakta ve kendilerini belgelendirerek aldıkları dosyalara göre gelir elde etmektedirler.

Avukat
Avukat

Pilotlar

En çok para kazandıran meslekler dünyada ve Türkiye’de pilotluk mesleği de bulunur. Bir pilotun maaşı, çalışmakta olduğu havayoluna bağlıdır. Ayda 14 güne kadar çalışan pilotların maaşı en az 20.000 lira civarındadır. Siz de yeni bir meslek arıyorsanız Türk Hava Yolları’nın pilot bölümü, özel pilotluk eğitimi ve pilotluk eğitimlerine katılarak geleceğin mesleklerinden biri olan bu işe giriş yapabilirsiniz.

Pilot
Pilot

Petrol Mühendisleri

En çok para kazandıran meslekler sayısal noktasında diğer mühendislik alanlarından önce petrol mühendisliği geliyor. Petrol ve petrol tüketimi tüm ülkelerde artmaya başlayınca, petrol mühendislerine olan ihtiyaç da artmaya başladı. Tipik olarak petrol işleme tesislerine sahip ülkelerde istidam edilen petrol mühendisleri, dünyanın en yüksek ücretli işleri arasındadır.

Bir petrol mühendisinin maaşı, çalıştığı ülkeye göre değişir, ancak İngiltere’de 150.000 ABD Doları, ABD’de 220.000 ABD Doları ve Kanada’da yaklaşık 200.000 ABD Dolarıdır. Ülkemizde petrol mühendisi olarak çalışanların maaşı genellikle 100.000 ile 150.000 TL arasındadır.

OKU  E-Devlet Kredi Notu Sorgulama
petrol mühendisliği
petrol mühendisliği

IT Yöneticiliği

Hem ülkemizde hem de tüm dünyada en karlı mesleklerden biri sayılmakta olan bir diğer meslek de IT yönetimidir. Bilgisayar Bilimi, Teknik Bilgisayar Bilimi, Yazılım Teknolojisi, İşletme Bilişimi gibi özel bir alanda diploma alarak veya dışarıdan eğitim alarak IT Uzmanı olabilirsiniz.

Sanallaştırma, otomasyon, işletim sistemleri, cihaz yönetimi ve bakımı ve yazılım geliştirme gibi iş ihtiyaçlarına hizmet eden IT uzmanlarının maaşları, çalıştıkları ülkeye göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’de çalışan IT uzmanları bu sektörde 80.000 £, ABD’de çalışan IT uzmanları 140.000 € ve Almanya’da genellikle 100.000 € civarında bir maaşla çalışmaktadır.

IT Yöneticiliği
IT Yöneticiliği

Yazılımcılar ve Yazılım Mühendisleri

Yazılım mühendisliği günümüz mesleklerinden biridir ve hem Türkiye’de hem de dünyada gelir açısından önde gelen mesleklerden biridir. Teknoloji ilerledikçe ve internet kullanımı arttıkça yazılım mühendislerine olan ihtiyaç da artmaktadır.

Yazılım geliştiricisi olarak çalışmakta olan kişiler genellikle yazılım tasarımı, geliştirme ve bakım alanlarında çalışırlar. Hem kurumsal hem de proje bazlı çalışabilen bir sektör olan yazılım sektöründe çalışanlar yılda 70.000 ile 500.000 lira arasında kazanıyor.

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programlama, yazılım geliştirme veya dış eğitim gibi üniversite bölümleri aracılığıyla programlama okuyanlar genellikle bu alanda kolayca iş bulabilirler. Geleceğin mesleklerinden biri olan bu meslekte daha da büyüyebilir ve dünyanın en yüksek ücretli mesleklerinden birinde başlayabilirsiniz.

Yazılım mühendisi
Yazılım mühendisi

Millet Vekilleri

Ülkemizde en yüksek ücretli mesleklerden biri milletvekili olmaktadır. Normalde belirli bir saatte çalışan bir milletvekilinin aylık maaşı yaklaşık 24.000 TL’dir. Herhangi bir siyasi partiden vekilliğe seçildiyseniz, üye olabilirsiniz.  Milletvekili olabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekir. Erkekler askerlik hizmetini tamamlamış olmalıdır.  Milletvekili olmak isteyen kişinin kamu görevinden mahrum bırakılmaması ve bir yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmaması gerekir.

Milletvekili
Milletvekili

Noterlik

Noterler, özellikle bu günlerde Türkiye’de en karlı mesleklerden biridir. Her belgeyi doğrulamak için bir noter gereklidir. Ve belgeye göre ücret alıyorlar. Yılda 300.000 ila 350.000 TL arası kazanıyorlar. Ancak, bu konuma göre değişebilir. Hukuk mezunu olmanız, 21 yaşında olmanız ve 40 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir. Okuldan mezun olduktan sonra savcılar, avukatlar veya hakimler bu mesleğe başvurabilirler.

Noterlik
Noterlik

Kabin Memurları

En çok para kazandıran meslekler noktasında kabin memurluğu öne çıkıyor. Bir kabin memurunun görevi yolcuların güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerini sağlamaktır. Belirli sınavları geçtikten sonra, seçme ve sınıflandırmayı geçmelisiniz. Ortalama maaşları 9.000-11.000 TL. Uluslararası bir şirkette çalışan kabin memuru 22-25 bin TL kazanabilir.

Kabin Memurları
Kabin Memurları

CEO

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok  kazandıran mesleklerden biridir. Bu pozisyonda kazanabileceğiniz maaş miktarı, çalıştığınız şirkete bağlıdır. Bu büyük şirketlerin çalışanlarının maaşları TL değil, Euro ve Dolar olarak ifade ediliyor. İktisat ve İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra lisans derecesine sahip bir kişi genel müdür olabilir. Bir CEO’nun maaşı 25.000 TL’den başlar ve şirketin deneyim ve yeteneklerine göre artış gösterebilir.

OKU  İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı Var Mı?
CEO
CEO

Genel Cerrah

Ayda en çok para kazandıran meslekler arasında genel cerrahlık da bulunuyor. 6 yıllık tıp fakültesine kaydolduktan sonra uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra cerrah olabilirsiniz. Genel Cerrah; Endokrin boyun, karın, kafa veya yumuşak dokulardaki iç yaralanmaları tedavi eder. Bu sorunları cerrahi yöntemlerle tedavi ederler. Bu bölümü tercih edenler 11.000 TL’den başlayan kazanca ve artışına sahip olacaklar. Bu ortalama maaş dışında kamuda çalışan bir cerrah 20-25.000 TL kazanabilir.

Genel Cerrah
Genel Cerrah

Diyetisyen

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler aylık noktası söz konusu olduğunda özellikle de kadınların ilgisini diyetisyenlik çekiyor. Diyetisyenlik; hastaneler, özel klinikler ve açılacak klinikler ile ilgili geniş bir iş alanı olan bir meslektir. Diyetisyen olmak sadece kilo vermek değildir. Sağlıklı kilo alma ve verme konusunda tavsiyelerde bulunma konusunda uzmandır. Diyetisyen maaşları 6.000 ile 7.000 500 TL arasında değişmektedir.

Diyetisyen
Diyetisyen

Psikiyatri Uzmanı

Bir psikiyatrist, bir kişinin yaşadığı zihinsel ve davranışsal bozuklukları tedavi eden profesyonel bir çalışandır. Ortalama maaş 11.000 TL civarındadır.

Psikiyatri Uzmanı
Psikiyatri Uzmanı

Yön Eylem Araştırması Analistliği

En çok para kazandıran meslekler sıralaması söz konusu olduğunda yön eylem araştırması analistliğinden bahsetmemek olmaz. İşletmede ortaya çıkan sorunlara çözümler üretebilen ve bunları başarıyla yürütebilen bu profesyonellere artan bir ihtiyaç vardır. Şirket büyüdükçe bu mesleğe olan ihtiyacın ve personel alımının daha da artacağına inanılmaktadır. Ortalama yıllık gelir 92.000 dolar bazında bilinmektedir.

Yön Eylem Araştırması Analistliği
Yön Eylem Araştırması Analistliği
baskılı ıslak mendil