ESHOT Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

ESHOT bakiye sorgulama işlemlerini, online olarak son derece kolay bir şekilde yapabilirsiniz. ESHOT, İzmir’de belediyeye ait olan otobüs işletmesidir. ESHOT sisteminde belediye otobüsleri şehirler arası ulaşımı sağlamak için hizmet verir. ESHOT bakiye sorgulama işlemi ise bu otobüslere binişlerde kullanılan kartın içerisindeki bakiye miktarının kontrolünü sağlar.

Bakiye sorgulama gibi işlemlerin kolay bir şekilde yapılması sayesinde toplu taşıma araçlarından rahatça yararlanmanız mümkün olur. Toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce bakiye sorgulama yaparak yolculuğunuzu garantiye alabilirsiniz. ESHOT otobüslerinde İzmirim Kart adı verilen kart sistemi kullanılır. Bu kartın içerisine bakiye yükleyen yolcular, her binişlerinde kartı validatörlere okutarak ücretlerini öder. Biniş için yeterli bakiye olmaması halinde validatörler uyarı verir.

Kartınıza istediğiniz miktarda bakiye yükleyebilirsiniz. Bakiye sorgulama ile kullanımlarınızı takip edebilir ve gerekli durumlarda tekrar yükleme yapabilirsiniz. Sık sık belediye otobüsleri ile yolculuk yapıyorsanız bakiye tutarını belirli aralıklarla kontrol etmenizde fayda vardır.

ESHOT Nedir?

ESHOT’un açılımı, İzmir Tramvay ve Elektrik Türk Anonim Şirketidir. ESHOT’un kuruluş tarihi 1443 yılıdır. O günden bu yana hizmet veren kuruluş, araçlarını teknolojik gelişmelere göre yeniler. Aynı zamanda nüfus artışına bağlı olarak sefer sayıları artırılır.

ESHOT’un farklı bölgelerde garajları yer alır. ESHOT garajlarının bulunduğu bölgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gediz
 • Karşıyaka
 • Mersinli
 • Sarnıç
 • Urla
 • Menderes
 • Küçük Çiğli
 • Çiğli
 • Adatepe
 • İnciraltı
 • Torbalı

ESHOT otobüslerini kullanmak için yükleme yerlerinden dolum yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda online dolum olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Bakiyenizi yeterli miktarda doldurduktan sonra ESHOT ile istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşmanız mümkün olur. İzmirliler, ESHOT araçlarını kullanarak işlerine, okullarına rahatlıkla ulaşabilir. İzmir dışından şehre gelenler ise turistik yerleri rahatlıkla gezebilir.

ESHOT BAKİYEMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

ESHOT bakiyenizi öğrenmek için İzmirim Kart, ESHOT sitelerini kullanabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan online.izmirimkart.com.tr adresine girebilirsiniz. Bu adrese girdikten sonra ilk önce üye girişi yapmanız gerekir. Henüz sisteme üye olmadıysanız “Üye Olmak İçin Tıklayınız” yazan yere tıklamalısınız.

Giriş sırasında sizden cep telefonu numaranız ve parolanız istenir. Henüz üyeliğiniz yoksa sizden istenen bilgiler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası
 • Ad ve soyad
 • Doğum tarihi
 • Cep telefonu numarası
 • E-posta ve şifre

Sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek üyelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ardından Online İşlemler ekranına ulaşırsınız. Ekranda “İzmirim Kart Ekleme” ve “Bakiye Sorgulama” seçenekleri yer alır.

Bakiye sorgulama yapabilmek için ilk önce İzmirim kart bilgilerinizi sisteme eklemeniz gerekir.

Kartınızı eklemek için ilk önce kart numaranızı girmelisiniz. Ardından kart ismini de girerek “Ekle” seçeneğine tıklamalısınız.

OKU  Twitter’da (X) Hassas İçerik Nasıl Açılır?

Online İşlemler menüsüne tıklayarak farklı işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımdan yapabileceğiniz işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kayıtlı İzmirim kartları görebilirsiniz.
 • Otomatik ödeme talimatı vererek bakiyelerin otomatik yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Henüz bekleme aşamasında olan bakiyeleri görüntüleyebilirsiniz.
 • Bakiye yükleme yapabilirsiniz.
 • Bakiye sorgulama yapabilirsiniz.

İzmir Kart İçinde Ne Kadar Var?

İzmir Kart içinde ne kadar kaldığını öğrenmek için online.izmirimkart.com.tr sayfasından bekleyen yüklemeler kısmına bakabilirsiniz. Bu kısımda henüz onaylanmayan yüklemeleri görebilirsiniz.

İzmirim Kart içerisinde kalan bakiyeyi öğrendikten sonra kartınızı validatörlere okutabilirsiniz. Böylece otobüse binebilir ve istediğiniz yere doğru seyahat edebilirsiniz. ESHOT bakiye sorgulama işlemi için İzmirim Kart uygulaması da kullanılabilir.

Telefonunuzun uygulama indirme alanına gelerek İzmirim Kart uygulamasını bulmalı ve ardından telefonunuza yüklemelisimniz. Uygulama açıldığında ana ekranda bakiye sorgulama seçeneği yer alır. Bu seçeneğe tıklayarak kart numaranızı girdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda NFC ile sorgulama yapma şansınız da vardır.

NFC özelliğini açarak kartınızı telefonunuza tuttuğunuzda kalan kullanım hakkınızı görebilirsiniz. Kartlarım yazan kısma tıklayarak kart ekleme ve bakiye yükleme işlemlerini yapabilirsiniz. Ancak bunun için önce üyelik işlemlerini tamamlamanız gerekir.

İzmirim Kart Bir Basım Ne Kadar?

İzmirim Kart bir basım ücreti aşağıda yer alan tabloda verilmiştir. Ücretler kartın tam, öğrenci, indirimli olmasına göre değişiklik gösterir. Kontörlü kart, Bilet 35 gibi seçenekler de vardır. Aktarma sırasında kartınızdan daha düşük ücret alınır. Bu sayede günde iki ya da daha fazla sayıda otobüs kullananların işi kolaylaşır. Tarifelerde belirli zamanlarda, yakıt ve diğer masraflardaki artışa bağlı olarak değişiklik olabilir. Uygun şartları taşımanız halinde indirimli kartları kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
TOPLU ULAŞIM FİYAT TARİFESİ
02/01/2023 Tarihinden Geçerli Tarife
MERKEZ İLÇELERTam
(TL)
Öğrenci
(TL)
İNDİRİMLİ (Öğretmen,60 Yaş)Bilet 35Kontörlü Ulaşım Kartları
İzmirim Kart İlk Binişi8,783,007,561 Kontör1 Kontör
İlk Aktarma3,500,000,001 Kontör
İkinci Aktarma2,000,000,001 Kontör
Daha sonraki aktarmalar0,000,000,001 Kontör
Halk Taşıt İlk Biniş4,391,503,781 Kontör1 Kontör
Halk Taşıt Birinci Aktarma1,750,000,001 Kontör
Halk Taşıt İkinci Aktarma1,000,000,001 Kontör
Halk Taşıt sonraki aktarmalar0,000,000,001 Kontör

ESHOT Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

ESHOT bakiye yükleme yapmak için İzmirim Kart internet sitesini ya da mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. ESHOT sitesine girerek oradan da İzmirim Kart sitesine ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken eshot.gov.tr adresine giriş yapmaktır.

Bu adrese ulaştıktan sonra ana sayfada yer alan Online İşlemler alanındaki “Ulaşmak İçin Tıklayınız” kısmından giriş yapabilirsiniz. Bir başka giriş yöntemi de sayfanın alt kısmında yer alan seçenekler arasından bakiye sorgulama yazan alana tıklamaktır. Buradan da İzmirim Kart Online İşlemler sitesine ulaşabilirsiniz.

OKU  Tarım Sigortasından Nasıl Emekli Olunur? Şartları Nelerdir?

Doğrudan İzmirim Kart internet sitesine de girebilirsiniz. Girmeniz gereken adres izmirimkart.com.tr şeklindedir. Bu siteye girdiğinizde ekranın sol tarafında “Bakiye Sorgulama” seçeneği yer alır. Bu kısımdan yapabileceğiniz diğer işlemler ise şunlardır:

 • İlk kart başvuru
 • Kart başvuru durumu
 • Başvuru merkezleri öğrenme
 • Öğrenci kartını aktif hale getirme
 • TL yükleme
 • Ödeme kartları uyarısı

ESHOT Bakiye Yükleme Yerleri Nerededir?

ESHOT bakiye yükleme yerleri, İzmirim Kart internet sitesinde yer alır. İzmir’in pek çok noktasından dolum işlemleri yapılabilir. Bunun yanı sıra online olarak da dolum işlemlerinin tamamlanması mümkündür. Bu durum, İzmir’de seyahat etmek isteyen kişilere büyük kolaylık sağlar.

ESHOT Bakiye Aktarımı Nasıl Yapılır?

ESHOT bakiye aktarımı bazı durumlarda söz konusudur. Örneğin, öğrencilik ve öğretmenlik durumunuz sona erdiğinde, kişiselleştirilmiş kartlarınızdaki haklarınızı yeni kartınıza aktarabilirsiniz. Bunun için Konak Katlı Otoparkta bulunan Kart Değişim Merkezine gitmelisiniz. Buradan gerekli değişim işlemlerini yapabilirsiniz. Değişim için kimlik kartınızın yanında bulunması gerekir.

ESHOT Bakiye Fiyatları Ne Kadardır?

ESHOT bakiye fiyatları kart türüne göre değişiklik gösterir. Tarifelere ilişkin detaylı bilgileri İzmirim Kart sitesinde bulunan aşağıdaki ekrandan alabilirsiniz.

İzmirim Kart kapsamında öğrenci, öğretmen kartları vardır. Aynı zamanda 60 ve 65 yaş kartları da bulunur.  Kart biniş ücretlerine belirli aralıklarla zam yapılabilir. İzmirim Kartınızı kullanarak İzmir’in pek çok noktasına ulaşımınızı daha kolay hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda toplu taşıma ile araç kullanmanın stresinden kurtulabilirsiniz.

ESHOT bakiye sorgulama işlemini doğru zamanda gerçekleştirerek her zaman kartınızın dolu olmasını sağlayabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil