İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak için www.ibb.istanbul adresine girmeniz gerekir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da yaşayan vatandaşlara sosyal yardımlar yapmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu, maddi imkânı olmayanlara yöneliktir.

Yardımlardan yararlanmanın belirli şartları vardır. Kişilerin bu şartları sağlayıp sağlamadığı yapılacak incelemeler sonucunda tespit edilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sürekli, tek seferlik ya da belirli bir döneme özel yardımlar yapar. Yardımların amacı ve kapsamı da değişiklik gösterir.

Yardım başvurularının online olarak yapılması sayesinde süreç daha kolay hale gelir. Böylece ihtiyaç sahipleri, kendilerini çok fazla yormadan yardım talebinde bulunabilir. İstanbul’da ev kiralarının ve diğer yaşam giderlerinin yüksek olması, yardımlara olan talebi artırır.

Uygun koşulları sağladığınız takdirde siz de başvurunuzu yaparak yardımlardan yararlanabilirsiniz. Maddi durumunuzda yardım şartlarına uygun olmayacak bir şekilde değişiklik olduğunda yardımlarınız kesilir. Amaç sadece ihtiyaç sahiplerine destek sunmak olduğu için herhangi bir yardıma ihtiyacı olmayanlara destek verilmez.

<h3>İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ne Tür Yardımlar Yapar?</h3>

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımlar arasında çok sayıda seçenek vardır. Yürürlükte olan yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İstanbul Kart üzerinden yapılan destekler
 • Eşya alımına yönelik destekler
 • Tersine göç
 • Halk süt
 • Halk ekmek
 • Askıda fatura
 • Aile destek
 • Anne bebek destek
 • Eğitim destek
 • Tablet
 • Yeni doğan destek

İstanbul Kart üzerinden nakdi destekler yapılır. Nakdi destek kartınıza yüklenir. Bu sayede kartı kullanarak alışveriş yapabilir, ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Kart; yardımların insani biçimde yapılması, yardım alanların rencide olmaması açısından da faydalıdır.

Eşya alımına yönelik destekler ile evinde yeterli eşyası olmayanlara yardım sağlanır. Tersine göç desteğinde, İstanbul’da yaşamını sürdürmekte zorlananlara memleketine dönmeleri için maddi yardım yapılır. Halk süt, halk ekmek gibi destekler, sosyal destek almayı hak edenlere yönelik olarak uygulanır. 3-6 yaş arası çocuk sahibi olanlar, halk süt yardımından yararlanabilir. Süt miktarı her ay 8 litre olacak şekildedir.

Faturasını ödemekte güçlük çekenlere askıda fatura yardımı sunulur. Bu yardımda faturalar hayırseverler tarafından ödenir. Öğrencilere tablet, yeni doğum yapanlara özel destek gibi ayrı yardım paketleri de vardır.  

İBB’YE YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İBB yardım başvurusu yapmak için ilk olarak ibb.istanbul adresine girmelisiniz. Bu adrese girdikten sonra ekranda yer alan Hizmetler seçeneğine tıklamalısınız. Hizmetler kısmında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hizmet birimleri yer alır.

Hizmetler kısmından Sosyal Hizmetler seçeneğini tercih etmelisiniz.

Ardından gelen ekranda Sosyal Yardımlar seçeneğine tıklamalısınız.

Sosyal Yardımlar kısmına tıkladığınızda, sosyalhizmetler.ibb.gov.tr adresine yönlendirilirsiniz. Dilerseniz doğrudan bu adrese girerek de işlemlerinizi yapma şansınız vardır. Bu adreste alt kısımda yer alan SEDEP linkine tıklamalısınız. SEDEP’in açılımı, Sosyal ve Ekonomik Destek Programıdır.

OKU  bolu kart bakiye sorgulama

SEDEP internet sitesi adresi sosyalyardim.ibb.gov.tr’dir. Bu adresi tarayıcınıza yazarak doğrudan giriş yapma şansınız vardır. SEDEP internet sitesinde başvuru ve başvuru sorgulama kısımları yer alır.

Online Başvuru yazan kısma tıkladığınız takdirde başvuru formuna erişebilirsiniz.

Başvuru formunun ilk kısmında başvuru türü ve Covid 19 durumu sorulur. Eğer Covid hastasıysanız pozitif; değilseniz negatif seçeneğini tercih etmelisiniz.

Ardından kimlik numaranızı hatasız bir şekilde girmeniz gerekir. Doğum tarihini de girerek işlemlerinize devam etmelisiniz.

Son olarak ad ve soyad bilgilerinizi girmeniz gerekir.

En alt kısımda KVKK metin onayları yer alır. Tüm onay kutucuklarını işaretleyerek “Kaydet ve devam et” seçeneğine tıklamalısınız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusunu bu aşamaları tamamladıktan sonra sürdürebilirsiniz.

Devamında gelen ekranda da tüm soruları eksiksiz şekilde cevaplamanız gerekir. Bu sayede sosyal yardım alma şansınızı artırabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı almak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresindeki formu doldurmalısınız. Formu doldurduktan sonra başvurularınız İBB tarafından incelenir.

Başvurusu kabul edilenlerden birtakım evraklar istenir. İstenen evrakları, İBB’ye teslim etmeniz gerekir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi evrak teslimi için size randevu verir. Bu randevu tarihinde giderek işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Randevu tarihi dışında gittiğiniz takdirde sıra bekleme gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Sosyal yardım kartı alabilmeniz için evrak tesliminden sonra evinizde inceleme yapılır. Bu sayede yetkililer, ihtiyaç durumunuz hakkında net bir fikir sahibi olur. Evinizde yapılacak inceleme neticesinde hangi tür yardımlara ihtiyacınız olduğu belirlenir.

İBB Sosyal Destek Parası Ne Kadar?

İBB sosyal destek parası ailede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk yükleme miktarı 400 TL olarak uygulanır. Bu miktar her ay 100 TL artırılır. Ödeme sıklığı iki ayda birdir.

İBB belirli dönemlere özel başvurular da alır. Örneğin eğitim döneminin başlamasıyla beraber öğrencilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1200 TL yardım yapılmaya başlanmıştır. Bu destekten de sadece ihtiyaç sahipleri yararlanabilir.

İBB Sosyal Yardım Şartları Nelerdir?

İBB sosyal yardım şartlarındaki temel kriter muhtaçlıktır. Muhtaçlık kriterini sağlayanlar, sosyal yardım için başvurularını online olarak yapabilir. Başvurularınızı sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Dilerseniz İBB Beyaz Masa birimine bizzat giderek de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal yardımlara çok sayıda başvuru olduğu için detaylı bir inceleme sonucunda karar verilir. Kişilerin SGK kayıtları, tapu kayıtları ve diğer ilgili bilgiler değerlendirilir. Yapılacak değerlendirme sonucunda, kriterleri sağlayan kişilerden durumlarını belgelemeleri için resmi evraklar istenir. Evrak incelemesi aşaması tamamlandığında hane incelemesi için yetkililer evinize gelir. Bu incelemelerde de kişinin yardıma muhtaç olduğunun anlaşılması gerekir

İBB Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi sosyalyardim.ibb.gov.tr adresinden yapılabilir. Bu ekranda sizden istenen bilgileri vererek başvurunuzun ne aşamada olduğunu inceleyebilirsiniz.

OKU  Haber Spikeri Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Başvuru sorgulama ekranında ilk önce kimlik numaranızı girmelisiniz. Ardından girmeniz gereken bilgi doğum tarihinizdir. Doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak girmeniz gerekir. Son olarak isim ve soyadı bilgilerini de girerek sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru sorgulama ekranının yanı sıra size başvuru durumuyla ilgili SMS de gönderilir. Bu SMS’leri takip ederek hangi aşamada hangi işlemleri yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Telefon Numarası Kaçtır?

İBB sosyal yardım telefon 153’tür. Bu numarayı arayarak sosyal yardım başvurusu ile bilgi alabilir ve süreci takip edebilirsiniz. Sosyal yardım başvurularından yararlanmak için başvuru sonrası sizden istenenleri harfiyen yerine getirmelisiniz.

Evrak teslimi, hane incelemesi gibi süreçler yapılmadığı takdirde başvurunuz geçersiz hale gelebilir. Bu nedenle İBB ile paylaşacağınız telefon numarası size ait olmalıdır. Aynı zamanda gelen SMS’leri de takip etmelisiniz. Hane ziyaretlerinde bir randevulaşma durumu söz konusu değildir. Her an böyle bir ziyarete hazırlıklı olarak sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

İBB’ye telefonla ya da online başvuru yapanların yalan beyanda bulunmamaları gerekir. Aksi takdirde hakkınızda yasal işlem yapılabilir. Yardım almaya başladıktan sonra beyanlarınızın yalan olduğu tespit edilirse yardımlarınız kesilir. Aynı zamanda geriye dönük yapılan yardımlara ilişkin maddi tutar da sizden talep edilebilir.

Başkasının hakkını gasp etmemek adına sadece ihtiyaç olması halinde yardım talebinde bulunmalısınız. Muhtaçlık durumunuzu hane ziyaretlerinde İBB yetkililerine detaylı şekilde anlatmalısınız. Evrakları ve başvuru kaydını eksiksiz olarak yapmanız da bu noktada önemlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ile yaşam koşullarınızda bir nebze iyileşme sağlayabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil