Krediyle Alınan Konutun Satışı

Bankalara en fazla müracaat edilen bireysel kredi türlerinden birisi de konut kredisidir. Günümüzde birçok insan konut sahibi olmak için bankalara kredi çekme başvurusunda bulunarak başlarını sokabilecekleri bir konut sahibi olmayı planlıyor. Kredi kullandıktan sonra tüm konut kredisi borcu taksitlerini düzgün bir biçimde ödeyenler taksitler bitince konut sahibi olabiliyor.

Konut kredisi taksitlerinizin tamamı bitmeden, aldığınız konutu satışa çıkarmanız olası mı? Kredi alarak bir konut satın aldığınızda borcunuzun tamamı kapanmadan konutu satışa çıkarmayı düşündüğünüzde ev kredisi kullanılarak alınan konut borç müddeti boyunca bankaya ipotekli olduğundan haberdar olmanız gerekiyor. Bir diğer deyişle bu demek oluyor ki borcunuz kapanana dek konutunuz bankaya aittir.

Krediyle Alınan Konutun Satışı

İpotekli Konut Kredisi Koşulları

Bu süreçte kredi ödemeniz zamanında yapılmadığında banka konutu satışa çıkararak alacaklarını istediği gibi tahsil edebilme hakkına sahip oluyor.

Eğer kredi notu nuz iyi durumdaysa; başka bir bankadan veya aynı bankadan İhtiyaç kredisi kullanılarak geriye kalan konut kredisi borcu ödenir ve ipotek kaldırılabilir ya da ipotekli konut borcu ile beraber devir edilebilir. Borç kapatılırken bankaya yüzde 2 kredi erken kapatma komisyonu verilmektedir. İpotekli konutu satışa çıkarmayı planlayan ev sahibi ipoteği kaldırarak bankaya kredi isteğinde bulunarak konutun satışını talep edebilmektedir. O halde ancak konut üstündeki ipotek kaldırılarak satış gerçekleştirebilirsiniz.

Konutu alan kişi, eğer şartları kabul ederse banka kredisini ona devredebilirsiniz. Bu durumda bankayla yeni sözleşme yapılır ve kredi borçlusu yeni ev sahibi olur. Böyle bir anlaşmanın avantajı % 2 kredi erken kapatma cezası ödenmemesidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bankadan kullanacağınız kredi ile borcunuzu ödedikten sonra evinizi satışa çıkarabilme olanağınız her zaman mevcuttur.

OKU  Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

“Krediyle Alınan Konutun Satışı” üzerine bir yorum

  1. Emekli Kredisi Mi İstiyorsunuz ?
    Emekli kredisi ile hayalleriniz yanı başınızda!

    Emekli kredisi ile çözümleriniz ile artık ihtiyacınız olan nakit paralar sahip olmak artık çok kolay. Sizler de güvenilir finans firmanız olan ve emeklilere özel hizmet sunan finans firmamız ile tanışabilir anında kredi avantajlarımızdan sizlerde yararlanabilirsiniz.

    Şimdi artık çözümlerimiz sizlerle. İster emekli olun ister sigortalı sizlerde anında kredi ürünlerimizden faydalanabilir yakınlarınızla ile mutlu günlerin keyfini çıkartabilirsiniz. Artık güçlü referanslarımız hakkında anında bilgilenebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil