Müze Kart Nasıl Alınır? İnternetten Başvuru

Müze Kart, Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çıkarılan bir karttır. Bu kartı kullanarak müzelere ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ören yerlerine de ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Müze Kart bir yıl boyunca kullanılabilir. Bir yıl boyunca Türkiye’de gittiğiniz tüm şehirlerde müzeleri ve ören yerlerini gezebilirsiniz. Yapmanız gereken girişlerde kartınızı yetkililere göstermektir. Kartınız tamamen size özel olarak çıkarıldığı için problemsiz bir şekilde kullanım olanağı elde edebilirsiniz.

Seyahat etmeyi seviyorsanız ve sık sık şehir dışına çıkıyorsanız bu kartı temin etmelisiniz. Kart sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerde geçerlidir. Özel kurumlara ve şahıslara ait olan müzelerde kartı kullanmanız mümkün olmaz. Bu tür yerlerde belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

Müze Kart’ın farklı seçenekleri de vardır. İndirimli Müze Kart, öğrenciler için kullanıma sunulur. Bunun yanı sıra diplomatlar ve onların aile bireyleri için Diplomatik Müze Kart çıkarılır. Türkiye’de bulunan yabancılar için Museum Pass kullanılır. Bu kart turistler tarafından on beş gün süreyle kullanılabilir.

Müze Kart Nedir?

Müze Kart, Türkiye’de tarihi ve kültürel eserleri görebileceğiniz yerlerde geçerlidir. Kartınızı kullanarak geçmiş dönemlerde kullanılan araçları, gereçleri görebilirsiniz. Aynı zamanda heykeller, tablolar ve farklı eserler de müzelerde sergilenir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde müzeler mevcuttur.

Müzelerin yanı sıra ören yerlerine giriş için de Müze Kart kullanılır. Müze Kart ile antik kentlerde çok eski dönemlere tanıklık edebilirsiniz. Kart, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından da kullanılır.

Turistler için geçici süreli kartlar çıkarılır. Bunun yanı sıra bölgelere özel kartlar da mevcuttur. Museum Pass Cappadocia, bölgeye özel kartlardan biridir. Bu kartı kullanarak aşağıda sıralanan müze ve örenyerlerini gezebilirsiniz:

 • Aksaray Müzesi
 • Ihlara Vadisi
 • Zelve ve Paşabağlar
 • Karanlık Kilise
 • Özkonak Yeraltı Şehri
 • Gülşehir Aziz Jean Kilisesi
 • Göreme
 • Çavuşin
 • Nevşehir Müzesi
 • Manastır Vadisi
 • Hacıbektaş Müzesi
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri

MÜZE KART NASIL ÇIKARILIR?

Müze Kart çıkarmak için muze.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adreste yer alan Müze Kart seçeneğine tıklayarak istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Müze Kart seçeneğine tıkladığınızda karşınıza farklı kart alternatifleri çıkar. Bunlar arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Karşınıza çıkan kart alternatifleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Müze Kart +
 • Museum Pass Türkiye
 • Museum Pass İstanbul Mobil
 • Museum Pass Cappadocia
 • Museum Pass Akdeniz
 • Museum Pass Ege

Uygun kart seçeneğini tercih ettikten sonra alt kısımda yer alan “Satın Al” seçeneğine tıklamalısınız. Satın Al seçeneğine tıkladıktan sonra eğer yoksa “Kayıt Ol” seçeneğine tıklamalısınız. Dilerseniz üyelik işlemlerini daha sonra da yapabilirsiniz.

OKU  Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvuru sırasında sizden istenilen bilgiler yukarıdaki ekranda gösterilir. Bu kısımda şu bilgileri girmelisiniz:

 • Ad ve soyad
 • Kimlik numarası
 • Cinsiyet
 • E-posta adresi
 • Fotoğraf

Eğer 18 yaşın altında ve 65 yaşın üzerindeyseniz müzelere ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Müze Kart’ın belirli bir ücreti vardır.

İnternetten Müze Kart Nasıl Alınır?

İnternetten Müze Kart almak için muze.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu giriş işlemini tamamladıktan sonra Müze Kart kısmından başvurunuzu yapabilirsiniz. Farklı kullanım alanlarına hitap eden kartlar arasından uygun olanı tercih edebilirsiniz.

İnternet sitesi üzerinden alım yapabilmek için sizden istenilen bilgileri eksiksiz şekilde girmelisiniz. Tüm bilgi girişi tamamlandıktan sonra kart alım işlemi tamamlanmış olur. Başvurunuzu tamamladıktan sonra yaklaşık 5 gün içinde kartınız size gönderilir.

Kartınızı almak için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Müze Kart almak için kredi kartınızın internet işlemlerine açık olması gerekir. İnternet işlemlerine kartı açtırmak için internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Müze Kart’ı kullanmak için fiziksel olarak size ulaşmasını beklemenize gerek yoktur. Türkiye’nin Müzeleri uygulamasına girerek üyelik oluşturduğunuz takdirde fiziksel karta ihtiyacınız yoktur. Uygulama üzerinden size verilen kod ile müzelere ve ören yerlerine giriş yapabilirsiniz.

Müze Kart Kaç TL?

Müze Kart fiyatları kart türüne göre değişiklik gösterir. Tabloyu inceleyerek her karta ilişkin fiyatları öğrenebilirsiniz.

Kart TürüKart Fiyatı
Müze Kart +60 TL
Museum Pass Türkiye1000 TL
Museum Pass İstanbul Mobil700 TL
Museum Pass Cappadocia    400 TL
Museum Pass Akdeniz650 TL
Museum Pass Ege650 TL

Tabloyu incelediğinizde her kartın farklı bir fiyatı olduğunu görebilirsiniz. Kartların geçerli olduğu alanlar ve kullanım özellikleri farklıdır. Buna bağlı olarak fiyatları da farklılaşır.

Müze Kart Çeşitleri Nelerdir?

·       Müze Kart+

Müze Kart+, Türkiye genelinde yer alan birçok müze ve ören yerinde geçerlidir. Aynı zamanda Milli Saraylar’da ve Çanakkale Alan Başkanlığına bağlı yerlerde de kullanılabilir. Bu kartın fiyatı 60 TL olarak uygulanır. Bazı müze ve sarayların özel alanlarında Müze Kart haricinde bilet almanız gerekebilir. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Topkapı Sarayı’nda bulunan Harem Dairesi
 • Aya İrini Anıtı
 • Bodrum Sualtı Müzesi Sergi Salonu
 • Göreme Karanlık Kilise
 • İstanbul Sinema Müzesi
 • Yamaçevler

·       Museum Pass Türkiye

Museum Pass Türkiye, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ülke vatandaşlarına yönelik bir üründür. Bu kart on beş gün boyunca Türkiye’de bulunan müze ve ören yerlerinde kullanılabilir. Bu kart her müzede bir kere kullanılabilir.

·       Museum Pass İstanbul Mobil

Museum Pass İstanbul Mobil; müzeler ve saraylar bünyesinde kullanılabilir. Bu kartın geçerlilik süresi beş gündür ve 700 TL’den satışa sunulur. Müzeler kapalı ve restorasyondaysa kullanım alanınız azalabilir. Bu nedenle kartı almadan önce müzelerin durumunu kontrol etmelisiniz.

·       Museum Pass Cappadocia

Museum Pass Cappadocia, Kapadokya bölgesinde geçerli olan bu karttır. Bu kartı kullanarak bölgede yer alan müzeleri ve ören yerlerini gezebilirsiniz. Turistler her müzeye ayrı ücret ödemek yerine Müze Kart almayı tercih eder. Bu sayede daha uygun fiyatlı bir gezi yapmak mümkün olur. Kartlar arasından gidilecek bölgeye uygun şekilde seçim yapılmalıdır. Eğer Türkiye geneli bir gezi yapılacaksa Museum Pass Türkiye alınmalıdır.

OKU  İzmirim kart bakiye sorgulama

·       Museum Pass Akdeniz ve Ege

Museum Pass Akdeniz, Akdeniz Bölgesi’nde geçerli olan bir üründür. Denizli, Adana, Mersin ve Antalya’da bu kartı kullanabilirsiniz. Gezebileceğiniz ören yeri ve müze sayısı 40’dan fazladır. Bu kartın ücreti 650 TL’dir.

Pamukkale Antik Havuz için geçerli olmayan kartı diğer yerlerde kullanabilirsiniz. Antik Havuz için ayrıca ücret ödemelisiniz. Denizli’de Museum Pass Ege Kartı a kullanılabilir. Ege kartını İzmir, Aydın ve Muğla’da da kullanabilirsiniz.

Müze Kart Nerelerde Geçerlidir?

Müze Kart’ın geçerli olduğu yerler oldukça fazladır. Ören yerleri ve müzelerde kartınızı kullanabilirsiniz. Ancak kullanım hakkı konusunda bazı sınırlamalar söz konusudur. Bir yıl boyunca aynı müzeye istediğiniz kadar girme hakkınız bulunmaz. Aynı müzeye Müze Kart ile sadece iki defa giriş hakkına sahipsiniz.

Müze Kart özellikle tarihe ve kültürel gezilere önem verenler için alınması gereken bir üründür. 18 yaşından küçükler için girişlerin ücretsiz olması aileler açısından avantaj sağlar. Müze Kart’ınızı şehir dışı seyahatlerinizde yanınızda bulundurarak istediğiniz yeri ziyaret edebilirsiniz.

Özel müzeler için Müze Kart kullanma şansınız yoktur. Bu yerler için ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Müze Kart başvurunuzu bir an önce yaparak kültürel gezinize başlayabilirsiniz.