Polkadot (DOT) Coin Nedir? Polkadot (DOT) Coin Yorum, 2025 Fiyat Tahmini

Polkadot DOT hakkında bu konu ile birlikte sizlere değerli bilgiler sunmak ve bu konuda sizlerin bilgili olmasını sağlamak istiyoruz.

Günümüzde pek çok kripto para birimi bulunuyor. Bu para birimlerinden birisi olarak sizlere Polkadot örneğini verebiliriz. Değeriyle ve popülaritesiyle öne çıkan DOT, pek çok yatırımcı için önemli bir tercih konumunda. Bu doğrultuda DOT, yalnızca bir yatırım aracı değil aynı zamanda geleceği inşa eden bir kripto para birimi. Yani Polkadot kullanırken Web 3.0’ın temellerinin de atıldığının bilinmesi gerekiyor.

Polkadot DOT Nedir?

Polkadot, Gavin Wood tarafından kurulan bir kripto para birimi. Firmanın kurucu ortakları arasında Gavin Wood ile birlikte Robert Habermeier ve Peter Czaban da yer alıyor. Web 3.0’ı inşa etmek için kurulan bu platformun misyonu merkezî otoriteden bağımsız bir şekilde dijital ortamın tasarlanmasını sağlamak. Yani Polkadot projesinin temel amacı, merkezî olmayan bir yapı geliştirmek. Bu nasıl mı mümkün oluyor? Her bir kullanıcı hem sunucu hem kullanıcı oluyor. Bu şekilde verilere erişim sağlanabiliyor. Son olarak şu bilgiyi de sağlayalım ki bu proje, İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı tarafından geliştiriliyor.

Polkadot DOT Tarihi

Coin hakkında bilinmesi gereken bir diğer şey tarihi oluyor. Bu coin nasıl ortaya çıktı ve nasıl bu kadar hızlı gelişti? Gelin beraber inceleyelim. Polkadot, 2020 yılının Mayıs ayından beri geliştirilen bir proje. Geliştirildiği dönemden bu yana kendini hızlı bir şekilde geliştiren DOT, piyasada kısa vadede etkili olmasa da uzun vadede önemli bir katkı sağladı. 2020 yılının Ağustos ayında 3 dolar seviyesinde bulunan DOT, uzun bir süre bu seviyesini korumuş oldu.

Polkadot coin
Polkadot coin

2021 yılına girdiğimizde Polkadot, ciddi bir artış yaşayarak değer kazanmaya başladı. 2021 yılının Şubat ayında 40 dolara yaklaşan coin, Mayıs ayı ile birlikte zirveye ulaşarak 47 doların üzerinde işlem gördü. Temmuz’a kadar düşüş işlemi yaşayan DOT, 10,5 dolar seviyelerinde yer alsa da Temmuz ile birlikte tekrardan yükseldi ve Kasım ayında 54 doların üzerine çıkmayı başararak yeni bir zirve yaptı. Kasım ayından sonra kripto para biriminde büyük bir düşüş yaşandı. DOT’un 6 dolara kadar düştüğünü ifade edelim.

DOT Sembolü ve Piyasa Durumu

DOT, pembe renk ağırlıklı bir sembole ağırlık veriyor. Polkadot DOT sembolünü incelediğimizde içeriğinde dönen yuvarlağımsı şekillerin olduğu görülmekte. Bu şekillerin ne olduğu hakkında bir fikrimiz bulunmuyor.

Sembolünün yanı sıra DOT’un piyasa durumuna baktığımızda piyasa değerinin 6.7 milyar dolar seviyesinde olduğu bilgisi yer alıyor. Son 24 saatlik hacim 350 milyon dolar olurken piyasada dolaşan arz miktarının 987 milyon DOT olduğunu açıklayalım. Toplam arz ise 1.1 milyar DOT olarak bizleri karşılıyor. Polkadot, şu anda 6,8 dolar seviyesinde.

OKU  Edu coin nedir? Edu coin Geleceği
dot coin
dot coin

Polkadot (DOT) Bulunduğu Borsalar

Kullanıcıların Polkadot DOT hakkında merak ettiği konular arasında paranın hangi piyasalarda insanları karşıladığı oluyor. Bu konuda bilgi sahibi olunması gerekiyor. Öncelikli olarak kripto para biriminin pek çok popüler borsada bizleri karşıladığını belirtelim. Bunlar arasında Binance listenin başında yer alırken listenin devamında Huobi Global, Coinbase Exchange ve Bithumb gibi çeşitli borsalar bizleri karşılıyor. Liste tam olarak şu şekilde:

 • Binance
 • Huobi Global
 • Coinbase Exchange
 • Bithumb
 • FTX
 • KuCoin
 • io
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Coinone
 • Gemini
 • Poloniex
 • Coinlist Pro
 • Liquid

Polkadot Coin Geleceği

DOT ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey coinin geleceği ile ilgili oluyor. Polkadot, her geçen dönem daha da gelişen ve yatırımcıları ile ayakta kalan bir kripto para. Firmanın hedef noktası şu anda olduğu gibi gelecekte de Web 3.0’ın gelişmesine katkıda bulunmak yani merkezî olmayan sistemlere ağırlık vermek.

Peki DOT gelecekte ne kadar olacak? Pek çok yatırımcının aklında kalan bu soruya cevap verirken bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatalım. DOT’un iki büyük yükseliş yaptığı görülüyor. Bunun dışında genel olarak sakinliğini koruyor. Kısa vade inceleme yaptığımızda DOT’un yükselişe geçmesi bekleniyor. Uzun vadede ise DOT, 100 dolar seviyesini aşarak yeni bir rekora imza atabilir.