Temettü Nedir? Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü ve temettü emekliliği kavramları son zamanların en çok merak edilen kavramları arasında yer almaktadır. Özellikle emeklilik temettü işlemleri ile ilgilenen ya da daha karlı bir emeklilik yöntemi arayan kişiler tarafından en çok merak edilen ve araştırılan yöntemler arasında yer alması temettü emekliliğinin son zamanların en çok aratılan sorguları arasında yer almasına sebep olmuştur. Temettü emekliliğini kısa ve öz bir şekilde tanımlamamız gerekirse, borsada işlem gören ve karlılığı yüksek olan şirketlerden hisse alıp gelir elde edilmeyen zamanlarda kullanılmak üzere bekletilmesi işlemidir. Temettü emekliliğinin bu noktada bir çeşit tasarruf emekliliği olduğunu da söylememiz mümkündür. Özellikle Türkiye gibi yaşam ömrünün sürekli uzadığı ülkelerde emekli maaşlarının yanı sıra bir ek emeklilik elde etmek isteyen ya da emekli olmayıp temettü emekliliği ile yaşlılıklarında para almak isteyen kimselerin en çok tercih ettiği yöntemlerden olan temettü emekliliği hem karlı bir yöntem olmasıyla hem de kişinin emekliliğinde elde edeceği paranın görece sınıra sahip olmamasıyla ön plana çıkmaktadır. Pek çok kişi, büyümekte olan ve başarılı şirketlerden hisse alarak emekliliklerinde fazlasıyla yüksek meblağlarda paralar kazanabilmekte ve yaşlılıklarında emekli olmanın tadını doyasıya yaşayabilmektedirler. Pek çok açıdan normal emekliliğe kıyasla daha karlı bir emeklilik türü olan temettü emekliliği, pek çok kimse tarafından tercih edilmekte ve bu emeklilik türü hakkında çok sayıda soru da gündeme gelmektedir. Özellikle son zamanlarda yeni para kazanma yöntemleri arayışına giren kişi sayısındaki artışı da göz önünde bulundurursak, borsa ile ilişkili konular sürekli gündeme geliyor ve insanlar borsaya daha fazla ilgi duyuyor. Biz de bu noktada, temettü ve temettü emekliliği ile ilgili aklında soru işareti olan okurlarımıza yardımcı olmaya karar verdik. Eğer siz de temettü ve temettü emekliliği ile ilgili sorularınız olduğunu düşünüyor ve bu sorulara bir yanıt arıyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, temettü ve temettü emekliliği ile ilgili en temel soruları cevaplayıp akıllardaki soru işaretlerini gidermeyi ve okurlarımızı aydınlatmayı planlıyoruz.

Temettü Nedir?

Temettü, kelime anlamı olarak kazanç ve kar demektir. Bir şirketin hissedarlarına ortaklık payı dağıtması olayı da aynı şekilde temettü olarak adlandırılır. Yıllık bilançoya göre belirlenen net kar ya da buna göre belirlenmiş yedek akçeler hissedarlara dağıtılır. Kâr payının dağılmasına anonim şirketlerde kurul karar verir. Ana sözleşmeye eklenen bir madde vasıtasıyla bazı durumlarda temettüye ayrıcalık tanınabilir, ancak bu durum tamamen sözleşmeye bağlıdır. Karın dağıtılması durumunda söz konusu ayrıcalıklar da göz önünde bulundurulacak ve ödemeler buna bağlı olarak gerçekleşecektir. Elbette, şirketlerin temettü dağıtım tarihleri gibi pek çok detay da değişken olduğu için her şirket için aynı durumların söz konusu olduğunu söylemek mümkün değildir. Temettü hakkı kazanmak için bir kişinin şirketlerin genel kurulu tarafından belirlenen temettü dağıtım tarihinde kişinin hisse senetlerine sahip olması, yani şirkete ortak olması gerekmektedir.

OKU  AvivaSA Bireysel Emeklilik İptal, AvivaSA BES İptali Nasıl Yapılır?

Nakit temettü almak için kişinin hesabında temettü dağıtılacak gün hisse senedinin bulunması gerekmektedir. Kişinin alacağı nakit tutar, önceden belirlenen hisse başına ve miktarına göre belirlenir. Hisse başına 20 TL verilmesine karar verildiyse ve kişinin elinde 1.000 hisse varsa bu durumda kişinin alacağı miktar 20.000 Türk lirasıdır. Kişinin parası temettü tarihinden birkaç gün sonra hesabına aktarılır. Temettü yöntemi ile iyi miktarlarda gelir elde etmek mümkün olsa da borsadan anlamak ve gelişme potansiyeli olan şirketleri iyi belirlemek önemlidir.

Temettü
Temettü

Temettü Emekliliği Nedir?

Eğer emekliliğinizde kazanacağınız paranın size yetmeyeceğini düşünüyorsanız o zaman yapmanız gereken ilk şeylerden biri alternatif emeklilik yöntemlerini gözden geçirmektir. Bu durumda, temettü emekliliği her zaman öne çıkmaktadır ve pek çok kişi de bu emeklilik türü hakkında sorular sormakta, bu emeklilik türüyle ilgili konularda bilgi almak istemektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, temettü emekliliği ileride gelir elde edemeyeceğiniz bir zamanda kullanmak üzere hisse senedi satın almanız durumudur. Özellikle borsada işlem gören ve büyüme oranı yüksek olan şirketlerin hisselerini satın alarak yapacağınız bu işlemin sonucunda emekliliğinizde yüksek meblağlar elde etmeniz gayet olasıdır. Üstelik, temettü emekliliğinin en karlı yanı çoğu zaman size normal bir şekilde emekli olmadığınızda bile gelir kazandırıyor olmasıdır. Özellikle ülkemizde son zamanlarda artan fiyatlar ve yaşamın daha da pahalı bir hale gelmesi pek çok kişinin alternatif emeklilik yöntemlerine yönelmesine sebep oldu.

Temettü emekliliğinin en büyük avantajı, çalışamayacak yaşa gelen kişilerin çalışmadan veya tamamen devlet tarafından ödenen emekli maaşına bağlı kalmadan gelir elde etmesine olanak tanımasıdır. Temettü emekliliği bu açıdan çok avantajlı olup herkesin kolay bir şekilde gelir elde etmesini sağlamaktadır. Bu açıdan, temettü emekliliği özellikle yaşlandığında sağladığı gelir sebebiyle insanlar tarafından tercih edilmekte, geleceğe bir yatırım olarak görülmektedir. Temettü emekliliğinin bir çeşit yatırım aracı olması da elbette onu bu kadar avantajlı yapan sebepler arasındadır.

Temettü Emekliliği Nasıl Olur? Avantajları Nelerdir?

Temettü emekliliği aslında bir emeklilik türünden çok bir hisse alım işidir. Bazı şirketler, hisse sahiplerine düzenli olarak temettü ödemesi yaparlar. Bu ödeme, şirketlerin kazandıkları karı hisse başına dağıtmasıdır. Bu durumda, kişi, sahip olduğu hisse miktarınca temettü kazanır. Elbette, temettü işinin de bazı püf noktaları vardır, örneğin, büyümekte olan ve potansiyel gösteren şirketler tercih edilmeli, yatırımlar buna göre yapılmalıdır.

Temettü emekliliği için gereken şeylerin başında ilk olarak bir hisse sahibi olmak vardır, temettü emeklisi olmak isteyen kimsenin bir hisse satın alması gerekmektedir. Satın aldığı hisse zaman geçtikçe değerlenecek ve hisse alınan şirket kazandıkça hisse sahibi de kazanacaktır. Bu noktada, yukarıda da belirttiğimiz gibi büyüme potansiyeli olan şirketler tercih edilmeli ve yatırım dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu noktada, düzenli ve yüksek temettü veren şirketler tercih edilmeye çalışılmalıdır. Dolayısıyla, şirketlerin son 5 yıla ait temettü bilgileri incelenmeli ve yatırım yapılacak şirket düzenli ve yüksek temettü verenlerden seçilmelidir. Hisse alımı işlemi tamamlandıktan sonra şirketlerin temettü ödemesini yaptıkları dönemlerde kişiler de kazanacaklardır. İleriki dönemde de emekli oldukları zaman bu temettülerden gelen ödemelerle ya da hisselerini satmak suretiyle belli bir miktar gelir elde edebilirler.

OKU  İchimoku indikatörü Nedir? İchimoku Bulutu Nedir?

Bu noktada, hisse alma işleminin her zaman garantili olmayacağını, bazı şirketlerin hızlı yükselip hızlı batabileceğini de göz önünde bulundurmanın faydası olacağını söyleyelim. Yatırım yapmadan önce her zaman uzun vadeli düşünmeli ve ona göre karar almalısınız.