Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi borcu sorgulama işlemini E-Devlet ya da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapma şansınız vardır. Sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yaparak, daha kısa sürede ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz.

Vergi borcu sorgulama işlemi yapmadan doğrudan ödeme aşamasına da geçebilirsiniz. Ödeme ekranında ne kadar borcunuz olduğunu görebilirsiniz. Vergi borcu zamanında ödenmediği takdirde üzerine faiz işlenen bir borç türüdür. Uzun süreli ödenmeyen borçlar nedeniyle yüksek meblağlar ile karşılaşabilirsiniz.

Vergi borcunu ödemek de en az sorgulama işlemleri kadar kolaydır. Bu sayede toplam tutarı kolayca kapatabilirsiniz. Aynı zamanda yapılandırma olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Böylece borcunuzu uzun vadeye yayarak ödeme şansınız olur.

T.C. İle Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. ile vergi borcu sorgulama işlemi için farklı bilgilere de ihtiyacınız vardır. E-Devlet’ten sorgulama yapmanız halinde e-Devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. Eğer mevcut bir şifreniz yoksa PTT’ye giderek alma olanağınız vardır. Bunun yanı sıra internet bankacılığı ve e-imza gibi giriş yöntemlerini kullanarak da kendi e-Devlet sisteminize erişebilirsiniz.

Vergi borcu sorgulama işlemleri İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilir. Bu siteye de e-Devlet şifreniz ile erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi için özel bir şifre belirleyebilirsiniz.

Vergi borcunuzu öğrenmek zamanında ödeme yapabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Zamanında borç ödemesi yapmamanız, bazı hizmetlerden yararlanmanızın önünde de engel teşkil eder. Örneğin prim borçlarınızı ödemediğiniz takdirde emekli olamazsınız. Buna benzer şekilde motorlu taşıtlar vergisini ödemediğiniz takdirde araç muayenesini yaptıramazsınız.

VERGİ BORCUNA NEREDEN BAKILIR?

Vergi borcuna bakmak için en kısa yol ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapmaktır. Bu adrese girdikten sonra ana ekranda mevcut borçlarınızı görebilirsiniz. Bunun yanı sıra menüden borç sorgulama kısmına tıklayarak detaylı sorgulama yapabilirsiniz.

Yukarıda gösterilen ekrandan İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapabilirsiniz. Bazı vergilere ilişkin ödeme işlemlerini de ekranın sağ kısmından yapabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi sistemine giriş yaptıktan sonraki ekranda hem vadesi gelmiş hem de vadesi gelmemiş borçlarınız görünür.

Yukarıdaki ekrandan mevcut borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda gelecek dönemde ödemeniz gereken borçları da buradan görüntüleyebilirsiniz. Detaylı bir görüntüleme için “Ödeme ve Borç İşlemleri” kısmına girmelisiniz. Ardından “Borç Ödeme ve Detay” yazan kısma tıklayabilirsiniz.

“Borç Ödeme ve Detay” sayfasına giriş yaptığınız takdirde aşağıdaki ekrandan daha kapsamlı şekilde borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bu kısımda borçlarınıza ilişkin şu detayları da görüntüleyebilirsiniz:

 • Vergi dairesi
 • Belge numarası
 • Vergi türü
 • Vergi dönemi
 • Plaka
 • Asıl borç
 • Gecikme zammı
 • Ödeme kanalları

Devlete Borcum Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Devlete borcunuz olup olmadığını anlamak için borç sorgulama yapmalısınız. Devlet borçları; para cezaları, vergiler, primler gibi alacaklardır. Bu borçlar için belirli bir ödeme tarihi vardır. Ancak bu tarihe uymadığınız takdirde borcun üzerine faiz de eklenir.

OKU  Radyoloji Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Devlet borçlarının tahsilatı için zaman zaman yapılandırma kanunları da çıkarılır. Bu kanunlar sayesinde daha kolay şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız.

Yukarıdaki kısımdan e-Devlet sistemine erişim sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana ekrandan “Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme” kısmına tıklamalısınız.

Bu kısma tıkladıktan sonra toplam borcunuzu ve güncel borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Daha detaylı bir görüntüleme yapmak için İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapmalısınız. Vergi borcu sorgulama için size uygun olan yöntemi tercih edebilirsiniz.

E-Devlet’ten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet’ten vergi borcu sorgulamak son derece kolaydır. Borcunuzu sorgulamak için ilk önce kendi sisteminize giriş yapmanız gerekir. Giriş aşamasını tamamladıktan sonra ana ekrandan borç sorgulama kısmına ulaşabilirsiniz.

Vergi borcu sorgulama işlemi için ana ekranda yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sekmesine tıklamalısınız. Bu kısımda “vergi borcu sorgulama ve ödeme” yazar. Buradan toplam ve güncel borcu öğrenebilirsiniz.

Eğer PC sahibi değilseniz akıllı telefonunuza e-Devlet uygulamasını indirerek de sorgulama yapma şansınız vardır. Bu sayede bulunduğunuz her yerden vergi borçlarınızla ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vergi Borcu Yoktur yazısını almak için e-Devlet’e ya da İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapmalısınız. E-Devlet üzerinden hem gerçek hem de tüzel kişiler, borcu yoktur yazısını alabilir.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanına Vergi Borcu Yoktur yazarak ilgili sekmeye ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda “Borç Durum Yazısı Talep Girişi” seçeneğini tercih ederek mevcut taleplerinizi görüntüleyebilirsiniz. “Yeni Talep” yazan kısma tıklayarak Borcu Yoktur yazısı için dilekçenizi yazabilirsiniz.

Yeni Talep kısmına tıkladığınızda sizden bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dilekçenin hangi kuruma verileceği
 • Yazının neden talep edildiği
 • Yazının hangi tarihte hazırlandığı
 • E-Posta adresi

Yukarıda yer alan bilgileri yazarak borcu yoktur yazısı için talep oluşturabilirsiniz.

 • MTV Sorgulama

MTV sorgulama işlemlerini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra İnternet Bankacılığı kullanarak hem sorgulama hem de ödeme işlemini gerçekleştirme şansınız vardır. MTV, yılda iki defa ödenen bir borç türüdür. Belirli ödeme tarihleri olan bu borcu zamanında ödemek için sorgulama işlemi yapmalısınız.

 • Emlak Vergisi Sorgulama

Emlak vergisi sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilir. Emlak vergisi, belediyeler tarafından tahsil edilen bir borçtur. Bu nedenle belediyelerin sistemi üzerinden sorgulama yapmak gerekir. E-Devlet üzerinden mülkünüzün bulunduğu belediyeye ait borç sorgulama sayfasına girmelisiniz. Böylece borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda ödeme yapabileceğiniz bazı belediyeler gösterilir. Kendi belediyenizi bulmak için arama alanına belediyenizin adı ve borç sorgulama yazmanız yeterlidir.

 • Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için arama alanına trafik cezası yazmalısınız. Ardından tercih etmeniz gereken seçenek “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” şeklindedir. Bu kısma ulaştığınızda mevcut trafik cezalarınızı görebilirsiniz.

 • Yapılandırılmış Vergi Borcu Sorgulama
OKU  İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılandırılmış vergi borcu sorgulama işlemi için İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapmalısınız. Buradan yapılandırılmış borçlarınızı görerek ödemesini yapabilirsiniz. Yapılandırma borçlarının ilk taksidini ödemediğiniz takdirde yapılandırma bozulur. Diğer borçları ise iki taksit üst üste ödemediğiniz takdirde yapılandırma hakkını kaybedersiniz.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcu ödeme işlemleri, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra internet bankacılığı üzerinden de gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Borçlarınızı ödemek için internet bankacılığı şifrenizi bilmeniz gerekir. Bunun yanı sıra hangi borç için ödeme yapacağınızı da bilmelisiniz.

İnternet bankacılığı sistemine giriş yaptıktan sonra ödeyeceğiniz vergi türünü belirlemelisiniz. Ardından hesabınızdaki parayla ya da kredi kartı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesinden ödeme yaparken de kredi kartı bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcu ödenmezse faiz ödemek zorunda kalırsınız. Ödeyeceğiniz tutar daha da arttığı için borç sizin için içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Yapmanız gereken internet bankacılığı ya da diğer ödeme kanallarını kullanarak ödemeyi yapmaktır.

Vergi borcu ödeme işlemini bizzat vergi dairelerine ya da bankalara giderek de yapabilirsiniz. Böyle bir yol izlemek sizin için vakit kaybettirici olabilir. Bu nedenle internet üzerinden işlemlerinizi yapmak, zaman açısından daha avantajlıdır. Vergi borcu sorgulama yaparak ne kadar borcunuz olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Böylece ödemeyi yapmanız kolaylaşır.

baskılı ıslak mendil