Ziraat Bankası Temassız Özelliğini Kapatma

Kredi kartının kullanıma sunulduktan sonra zaman içinde çeşitli biçimlere bürünen temassız ödeme özelliği sayesinde, heyecan arayanların hayatlarına yeni bir ivme kazandırmış olabilir. Saatine, kolyesine veya bileziğine temassız özelliği yerleştiren kullanıcılar, telefon uygulamaları aracılığıyla kredi kartlarının temassız ödeme özelliklerinden yararlanmaya başladı. Bu özellik geçmişte birçok kesim tarafından beğenilse de bazı kesimler tarafından güvensiz olarak değerlendiriliyor. Ancak, bankaların müşterilere çıkardıkları kartları temassız olarak tanımlamaya ve tahsis etmeye devam etmesi muhtemel görünüyor.

Ödeme aracı olarak kullandığımız kredi ve banka kartları bizim için önemli bir yer tutuyor. Son zamanlarda kredi kartı ile ödeme sorunu yaşayan kişilerin şikayetleriyle bu zor bir süreç olsa da kart kullanımı konusunda iyi organize olanlar için de faydalı bir araçtır. Zaman içinde temassız ödeme araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, temassız ödeme özelliklerine sahip kişilere yeni kredi ve banka kartları gönderilmektedir. Bazı kullanıcılar bu durumdan endişe duymaktadır. Medyada ve sosyal ağlarda yer alan dolandırıcılık haberlerinin ani bir çatışma çıkması ihtimalinden endişe duyan tüketiciler üzerinde büyük etkisi var.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Bir bankada yeni hesap açarsanız veya yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunursanız, temassız ödeme fonksiyonu devre dışı bırakıldığında kartınızın size atanmasını sağlayabilirsiniz. Başvuru sırasında bu şartı belirtmediğiniz takdirde bankanız size otomatik olarak temassız kart gönderecektir. Yine kullanım açısından bir süreliğine dışarı çıkan kartlar banka tarafından yenilenecek ve süresi dolduğunda adresinize gönderilecektir. Gönderilen kartlar da temassız ve gitmeye hazırsınız. Kartın temassız işlevini devre dışı bırakmanız için size dört yol sunabilir. Yapabileceğiniz işlemler şunlardır:

ziraat bank
ziraat bank

·      Müşteri Hizmetlerini Arayın

Bu durumda Ziraat kartınızın temassız özelliğini devre dışı bırakmak isterseniz Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Buradan yapacağınız istek detaylarına göre kartınızdan bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

·      İnternet Bankacılığı ile Kapatma

Ziraat bankası kredi kartı kullanıyorsunuz ve bu işlemi İnternet Şubesi’nden kapatabilirsiniz. Bu işlem için bankada bir hesabınızın olması ve bu hesap için sağlanan internet bankacılığı hizmetini kullanmanız gerekir.

·      Ziraat Mobil Bankacılık Uygulaması ile Kapatma

Ziraat bankası temassız kart işlevini, çeşitli akıllı telefon uygulamaları ve internet bankacılığı dahil olmak üzere mobil bankacılık aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Bir başka deyişle internet bankacılığı ile yaptığınız işlerin diğer adı diyebiliriz.

·      Ziraat Bankası Şubesinden Kapattırma

Ziraat kredi kartını satın aldığınız bankanın herhangi bir şubesinden de kartın temassız fonksiyonunun devre dışı bırakılmasını talep edebilirsiniz. Bankacılar talep ettikten sonra bu özelliği devre dışı bırakabilirler ya da sizi telefonla bankalardaki bir müşteri yöneticisine götürebilirler.

OKU  Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptali, AHE BES İptali Nasıl Yapılır?

Günümüzde bankacılık işlemleri dijital ortama online olarak bağlanmaktadır. Bu nedenle bir banka şubesinde yapacağınız bankacılığın bir parçası olan temassız ödemeler için kart kapatma işlemi birkaç adımda yapılabilir. Bu araçlarla birlikte, tüketicilerin giderek artan bir şekilde internet bankacılığı hizmetlerini kullanmaları gerekmektedir.

Temassız Kartlar Güvenli Mi?

Bankaların sunduğu hizmetlerden biri olan temassız ödemenin farklı şekillerde gerçekleştiğinden daha önce bahsetmiştik. Bu formlar kullanıcıları cezbetse de jeton talep edebilirler. Ayrıca faturalandırmada sunduğu hız tercih sebebidir. Aynı şekilde temassız ödeme limitleri de düşüktür. Bu tutarların çoğu zaten kriptografik biçimde ödenebilir. Haberlerde ve sosyal medyada sunulanlara rağmen bence etiketin kurbanı yok. Haberlerde yer alan dolandırıcılık hikayelerinde neden temassız kartlarla dolandırıldığına dair bir haber olmadığı için bu konunun araştırılması gerekiyor. Kartınızı kaybetmediğiniz sürece oldukça güvenlidir.

Bankalar Temassız Kredi Kartı Ödemelerini Kapatmakta Zorlanıyor Mu?

Bir kartın temassız özelliğini devre dışı bırakmak, interneti kapatmak kadar basit, herhangi bir banka tarafından yapılabilir ve müşteri talebine bağlıdır. Hiçbir banka bu özelliği kapatmakta sorun yaşamadı.

Combo Kredi Kartı Temassız Ödeme

Banka kartı Combo kartın iki kart özelliği vardır. Bu kartın çok önemli avantajları vardır. Kartın her iki yönde de kullanılabilen temassız özelliğini devre dışı bırakmak isterseniz güvenlik nedeniyle tek irtibatınız Ziraat Bankası’dır.

Bu kartların temassız kart özelliğini kullanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Aynı zamanda sadece belirli bir limite kadar ödeme yapma imkânı sağlar. Temassız kartınızı alışveriş veya otobüs bileti olarak kullanmak istiyorsanız kartta bakiyeniz olduğundan emin olmanız gerekir. Kartınızı temassız hale getirmek istiyorsanız Ziraat Bankası şubelerine gitmeniz yeterli. Aynı şekilde bir şubeden veya bankadan telefonla da kapatmak için işlem yapabilirsiniz.