Karat Nedir? 1 Karat Kaç Gram? 30 Karat Pırlanta Ne Kadar?

Karat nedir diye bakıldığında karat anlamı Arapça “kırat” kelimesinden gelir. Keçiboynuzu, keçiboynuzu tohumu demektir. Makalenin ilerleyen bölümlerinde karat’ın neden karat tarihindeki keçiboynuzu tohumundan elde edildiğini öğreneceksiniz. Karat, elmas gibi değerli taşlar için yaygın olarak kullanılan bir kütle ölçüsüdür. 1 karat 0.2 gramdır. Mint ise karat nedir diye sorulduğunda şu cevabı verir: Altın, gümüş ve platin gibi değerli metallerin yanı sıra elmas ve elmas gibi değerli taşların ağırlığını ve boyutunu ifade eden bir birim.

“Karat”, bir elmasın ağırlığını belirtme amacı ile kullanılmakta olan sektöre özel bir elmas ölçüm birimidir. Bir karat 200 miligramdır. Örneğin 5 karatlık bir taş 1 gramdır. Gia.edu, “Pırlantanın karat ağırlığı, pırlantanın görünen boyutunu ölçer,” diye kısaca belirtiyor.

Pırlanta boyutu genellikle karat ağırlığı ile eş anlamlı olarak düşünülür, ancak bu her zaman doğru değildir. İnsan vücuduna benzer şekilde, daha büyük elmaslar daha ağırdır, ancak bazı çeşitli faktörler de boyutu son derece etkileyebilir. Örneğin, bir pırlantanın nasıl kesildiği, çapını ve parlaklığını büyük ölçüde etkiler. Farklı derinlikte veya daha zayıf kesime sahip bir elmas, ağır ağırlığını korur ancak elmasın tabanında “gizli” kalır ve daha az yüzey alanı sağlar ve daha küçük görünür.

Karat ve Pırlanta

Karat, pırlantanın ağırlık birimidir. Elmaslar boyuta göre değil karat olarak  ölçülür ve  karat ne kadar fazlaysa o kadar değerlidir. Elmaslar dünyanın her yerinde aynı değere sahiptir. Bu özellikle bireyler için önemlidir.  Bir pırlantanın karat ağırlığı iki şekilde belirlenir. İlk olarak, yukarıdan bakıldığında elmasın kenardan kenara milimetre cinsinden genişliğini belirleyin.

İkincisi, derecelendirme pırlantanın kesim kalitesine bağlıdır.  Dolayısıyla bu noktada düzenleme çalışmaları çok önemlidir. Kesim elle yapılır ve beceri gerektirir. Bir pırlantanın kesiminde kullanılan işçilik ne kadar iyi olursa, pırlanta takılarınız o kadar fazla ışık yansıtacak ve diğer pırlantalardan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Bu, mücevherlere özel bir değer verir. Bir pırlantanın karat ağırlığı önemliyse, I-J rengi ve SI berraklığı dikkate alınmalıdır. Bu seçim daha büyük, daha lüks bir pırlanta ile sonuçlanacaktır.

Elmas karat ağırlığı,  200 miligram olarak tanımlanan bir metrik karat ile bir pırlanta ağırlığının bir ölçüsüdür. Her karat 100 puana bölünebilir, bu da ondalık basamağın yüzde birine kadar çok hassas ölçümlerle elde edilir. Uzmanlar bir karatlık bir pırlantanın ağırlığını yalnızca noktalarına göre tanımlayabilirler Uzmanlar bazen 0.25 karat pırlantaya şu şekilde atıfta bulunurlar: “25 puan”. 1 karat üzerindeki bir pırlantanın ağırlığı karat ve ondalık olarak ifade edilir. 1.08 karatlık bir taşa “8 karat puan” denir.

Karat; pırlanta yüzükler, pırlanta kolyeler, pırlanta bileklikler ve küpeler için birincil değer ölçüsüdür. Bu nedenle, birçok insanın hayatı boyunca sadece bir kez sahip olduğu bu ürünlere erişirken dikkatli olunmalıdır.

Pırlantada Karatın Değeri Nasıl Belirlenir?

Karat belirleme noktası da son derece ilgi çekmeyi başarıyor. 20. yüzyıla gelindiğinde karat terimi farklı ülkelerde 190 ile 210 gram arasında değişen değerlerle kabul görmeye başladı. Ülkeler arasındaki bu farklılık değerli taş ticaretini oldukça zorlaştırdı. 1907 yılında Paris’te yapılan ağırlıklar ve ölçüler konulu bir konferansta 1 karatlık bir taşın 200 miligram olarak kabul edilmesi önerilmiştir. Bu tavsiye ilk olarak 1913’te Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 1914’te Birleşik Krallık’ta kabul edilmiştir ve şu anda dünya çapında kabul edilen bir standarttır.

Pırlantaları tanımlayan dünya çapında kabul görmüş standartlar vardır: 4C’ler. Bu nedenle renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığı önemlidir. Bugün, 4C’ler, dünya çapında elmas kalitesinin değerlendirilme şeklidir. Diğer tüm detaylar eşit olduğunda, pırlanta fiyatları, pırlanta karat ağırlığı ile artar. Büyük elmaslar nadir ve çekicidir. Ancak aynı karat ağırlığındaki iki pırlanta, yukarıdaki diğer üç 4C’ye bağlı bir şekilde kalarak çok daha farklı fiyatlara sahip olabilir. Yani renk, şeffaflık ve kesim nedeniyle de fiyatlar değişebilir. Başka bir deyişle, bir pırlantanın değerini sadece karat ağırlığı değil, tüm 4C’ler belirler.

Dolayısıyla 1 karatlık bir pırlanta, 0,5 karatlık bir pırlantadan dört kat daha değerlidir. Bunun nedeni, karat boyutuna ek olarak, renk ve berraklık gibi diğer faktörlerin de bir pırlantanın parasal değeri için çok önemli olmasıdır.  Diğer bir deyişle, diğer tüm özellikler eşit olduğunda, karat ağırlığı bir taşın fiyatını arttırır.  Görüntüler, karat boyutuna göre bir pırlantanın gerçekte nasıl göründüğü hakkında size bir fikir verebilir. 30 karat pırlanta ve diğer ölçekler ayrıca, internet ağları gibi yerlerden pırlanta siparişi verme aşamasında önem arz etmektedir.

Karat
Karat

Karat Sistemi

Karatların ağırlığı, mücevher türlerinin ilk ve küçük hali olarak keçiboynuzu tohumu ile başlamıştır. Eski zamanlarda tüccarlar bir takım değerli taşları doğru bir şekilde ölçebilmek adına keçiboynuzu tohumlarını kullandılar. Çünkü o zamanlarda keçiboynuzu tohumu ile bir diğerinin hemen hemen aynı ağırlıkta bir değere sahip olduğuna inanılmaktaydı.

  1. yüzyıldan önce tüccarlar altını ölçmek için karat kullanıyorlardı. Zamanla, her ülke değerli taşların ağırlığını daha doğru bir şekilde ölçmek için kendi yöntemini geliştirdiğinden, karat farklı şekilde tanımlanmıştır. 1871’de Paris Kuyumcular Birliği Ticaret Odası, 205 mg Uluslararası Karat’ın kabul edilmesini tavsiye etti. Diamond Traders Syndicate, Uluslararası Karat’ı 1877’de değerli taşları ve elmasları tartmak için standart olarak tanıttı. 1907’de, Dördüncü Ağırlıklar ve Ölçüler Kongresi, metrik karatı kabul etti ve onu 200 mg ağırlık olarak belirledi.

1 Karat Elmas Kaç Gram (gr) Ağırlığında?

1 karat kaç gram noktası da epey tartışılmakta ve tüm alanlarda bu ölçülerden yararlanılmaktadır.

Bir pırlantanın karat boyutu mücevher endüstrisinde kolayca tanınır ve kolayca hesaplanır. Karat, mücevherlerin değerli metal ayarını belirlemek için de kullanılabilir.

Bir karat 0,2 gram (gr) ağırlığındadır, bu nedenle bir karat pırlantanın ağırlığını hesaplarken, 0,2 grama eşdeğer olduğu göz önünde bulundurulacak bir şekilde matematik yapılır. Karat, pırlantanın boyutu olarak kabul edilir, ancak yalnızca ağırlığı gösteren bir ölçü birimidir.

Karat pırlanta ve miligram büyük değerlerdir, bu nedenle mücevher ve perakende ticareti genellikle gram cinsinden yapılır. Miligram dönüşümü gerekli olabilir. 1 karatlık bir elmas 200 miligram ağırlığındadır. Ticaret ve fiyat hesaplamaları, 1 karatın 200 mg’a eşit olduğunu kabul eder.

Karat Hesaplama

Karat hesaplama noktasında bir karat gram, 1/5 grama (200 miligram) eşittir. Taşlar en yakın karata yüzde olarak ölçülür. 1/100 karat da nokta olarak adlandırılır. 0.10 karatlık bir taş bu nedenle 10 puan veya 1/10 karat taş olarak adlandırılır. 0,05 ct ve 0,10 ct gibi küçük taşlar genellikle noktalarla işaretlenir. ‘K’ karatının altın alaşımının saflığının bir ölçüsü olduğuna dikkat edin. Ortalama 1 karat büyüklüğünde yuvarlak bir elmas yaklaşık 6,5 mm çapındadır. Bu ağırlık-boyut ilişkisinin her taş ailesi için değiştiğini unutmayın. Örneğin, yakut ve safir pırlantadan daha ağırdır (teknik olarak, 1 karat yakut veya safir, daha yüksek özgül ağırlıklarından dolayı 1 karat pırlantadan daha küçüktür).