4A Almanya, Bulgaristan Emekli Ödemeleri ve Sorgulama

4A Almanya, Bulgaristan emekli ödemeleri ve sorgulama ile bu ülkelerden adınıza yatan ödemeleri görebilirsiniz. Türkiye’den Almanya ve Bulgaristan gibi ülkelere giderek çalışan pek çok kişi vardır. Bu kişiler, 4A Almanya, Bulgaristan emekli ödemeleri ve sorgulama işlemi yaparak ödemelerini görebilir.

Ödeme almak isteyenlerin, emeklilik için gerekli olan şartları sağlaması gerekir. Her ülkede emeklilik şartları farklıdır. Emekli olmak isteyenlerin, belirli bir yıl çalışması gerekir. Ayrıca sigortalılık süresinin doldurulması da şarttır. Bunun yanı sıra prim ödeme gün sayısı da istenir.

Emekli olmak isteyenler gerekli şartları sağladıktan sonra bulundukları ülkede belirlenen tutarda aylık alır. Böylece hayatının geri kalan kısmında çalışmaya ihtiyaç duymadan yaşayabilir. Almanya ve Bulgaristan, emeklilik koşullarının zor olduğu ülkeler arasında yer alır.

Almanya ve Bulgaristan’dan emekli olabilmek için yıllarca çalışmak gerekir. Emeklilik için gerekli yaş şartı da bu ülkelerde oldukça yüksektir. Gerekli şartları sağlayanlar hem yurt dışından hem de Türkiye’den maaş alabilir.

Yurt dışı borçlanma başvurusu yaparak Türkiye’den de emekli maaşı almak mümkündür. Emekli olmak isteyenlerin prim ödemesi gerekir.

Almanya ve Bulgaristan’dan Emekli Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Almanya ve Bulgaristan’dan emekli olmak için yapılması gerekenler arasında yaş şartını sağlamak vardır. Almanya’da kadınlar, 60 yaşında emekli olur. Kadınlar için çalışma hayatından ayrıldıktan sonra 15 yıl bekleme süresi vardır. Aynı zamanda en az 10 yıl bir işte sigortalı olarak çalışmak da istenen şartlar arasındadır.

Emekli maaşı ise 65 yaşından sonra alınır. Almanya’da emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması bekleniyor. Bulgaristan’da yaşlılık maaşı almak isteyen kadınların 63, erkeklerin 65 yaşını doldurması gerekir.

Bulgaristan’da çalışma süresine de bakılır. En az 36 yıl 4 ay boyunca çalışmak gerekir. Bulgaristan’da da emeklilik şartları zordur. Gerekli şartları sağlayanlar, ülkelerin sosyal güvenlik kurumlarına başvuru yapar. Bu sayede emekli olma hakkı elde edilir.

Yurt dışında çalışanlar, borçlanma yaparak Türkiye’den de emekli olabilir. Emekli olmak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanma başvurusu yapmalıdır.

Yurt Dışı Emekli Maaşı Sorgulama

Yurt dışı emekli maaşı sorgulama işlemi e-Devlet’ten yapılabilir. Ancak sadece Almanya ve Bulgaristan için sorgulama işlemine yeniden başlamak mümkündür. Diğer ülkeler için e-Devlet’ten sorgulama yapılması mümkün değildir.

Yurt dışı emekli maaşı sorgulama işlemi için e-Devlet şifrenizin olması gerekir. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerine giderek bu şifreyi alabilir. PTT şifresinin yanı sıra e-İmza, mobil imza gibi yöntemler kullanılarak da sisteme giriş yapılabilir.

OKU  E-Devlet Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Yurt dışı emekli maaşı öğrenmek isteyenler, turkiye.gov.tr adresine girmelidir. E-Devlet mobil uygulaması üzerinden de sorgulama yapılabilir.

E-Devlet’ten Yurt Dışı Emekli Maaşı Sorgulama Yapılır mı?

E-Devlet’ten yurt dışı emekli maaşı sorgulama yapmak için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. Bunun yerine e-Devlet mobil uygulaması da kullanılabilir. Sisteme girmek için ilk olarak “Giriş Yap” yazan seçeneğe tıklanmalıdır.

Ardından yapmanız gereken kimlik numarasını girmektir.

Kimlik numarasını girdikten sonra e-Devlet şifresi girilmelidir.

Tüm bilgiler eksiksiz şekilde girildikten sonra “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

Şifresini hatırlamayanlar, “Şifremi Unuttum” yazan kısma tıklayarak işlemlerini sürdürebilir. Gelen ekranda arama alanına “Almanya” yazılmalıdır.

“Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri” seçeneğine tıklamak gerekir. Buradan Almanya ve Bulgaristan için ödeme bilgileri görüntülenir.

Almanya ve Bulgaristan için sorgulama bu şekilde yapılır. Farklı ülkelerde çalışanlar, o ülkelerin sistemleri üzerinden sorgulama yapabilir.

Bulgaristan Emekli Maaşı Sorgulama

Bulgaristan emekli maaşı sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için ilk olarak e-Devlet internet sitesine girilmelidir. 4A Almanya, Bulgaristan emekli ödemeleri ve sorgulama işlemi ile emeklilik detaylarına ulaşılır.

Almanya ve Bulgaristan için aynı ekrandan sorgulama yapılır. Burada hangi ülkeden emekliliğiniz varsa onu görüntülersiniz. “Almanya-Bulgaristan Emekli Ödemeleri” kısmından sorgulama yapılabilir.

Almanya’dan emekli olmak isteyenler, gerekli emeklilik koşullarını sağlamalıdır. Aynı şekilde Bulgaristan için de gerekli koşullar sağlanmalıdır. Öte yandan gerekli mercilere başvuruların yapılması gerekir.

Almanya Emekli Maaşı Sorgulama

Almanya emekli maaşı sorgulama işlemi, e-Devlet sistemi kullanılarak yapılır. Almanya emekli maaşı sorgulama işlemi ile emeklilik bilgilerine ilişkin tüm detaylara ulaşılır. Almanya’dan emekli olmak için gerekli şartlar sağlandıysa ve başvurular yapıldıysa sorgulama yapılabilir.

Almanya emekli maaşı sorgulama işlemi neticesinde emekliye dair tüm detaylara ulaşılır. Almanya’dan emekli olanlar, e-Devlet üzerinden maaş ödemelerini görebilirsiniz. Almanya’da emeklilik dilekçesini verdikten yaklaşık 40 gün sonra işlemler sonuçlanır.

İşlemler sonuçlandıktan sonra maaş ödemeleri, e-Devlet’te görünür. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kurumlar listesine ulaşmalısınız. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğine tıklamak gerekir.

“Kurumlar” kısmından “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçilmelidir.

“Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri” seçeneğinden gerekli işlemler yapılabilir.

Gelen ekranda tahsis numarasının eksiksiz girilmesi gerekir. Böylece sorgulama işlemi, son derece kolay bir şekilde yapılır.

Almanya ve Bulgaristan Maaş Kesintisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Almanya ve Bulgaristan maaş kesintisi sorgulama yapmak için e-Devlet sistemine girmek gerekir. Buradan maaş kesintileri ile ilgili tüm bilgilere erişilir. Almanya ve Bulgaristan’da çalıştıktan sonra emekli olanlar, buradan sorgulama yapabilir.

Sorgulama işlemleri neticesinde maaş kesintileri öğrenilir. Emekli maaşlarından çeşitli nedenlerle kesinti yapılabilir. Emeklilerden vergi, sağlık gibi harcamaları için kesinti yapılır.

Almanya bir dönem emeklilerden geriye dönük vergi talep etmişti. Almanya’dan emekli olup geliri 10 bin eurodan fazla olanlardan vergi istenmişti. Almanya, emekli olanlardan yaşlılık bakım parası adı altında kesintiler yapıyor.

OKU  mersin 33 kart bakiye sorgulama

Hem Türkiye’den hem de Almanya’dan emekli maaşı alanlardan daha çok kesinti yapılıyor. Bu nedenle bağlanan emekli maaşı, kesintiler nedeniyle düşebilir.

Almanya, Bulgaristan Maaş Ödemeleri, Ne Zaman E-Devlet’te Görünür?

Almanya, Bulgaristan maaş ödemelerinin e-Devlet’te görünme zamanı, aylık bağlama zamanıdır. Aylık bağlama işlemi tamamlanınca emekli maaşı, e-Devlet’te görünür.

Almanya’da Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Almanya’da emekli maaşı miktarı, kişinin çalışırken aldığı ücrete bağlı olarak değişir. Sigortalılık süresi boyunca ödenen prim, işe ödenen ücrete göre maaş şekillenir. Ayrıca gelirin miktarı da burada önemli bir detaydır.

Prim ödemesi yapılmayan yıllar için kazanç puanı hesaplaması yapılır. Kazanç puanının hesaplanmasında iş ücreti ve gelir tutarı etkilidir. Almanya’daki emekli aylıkları, Türkiye’deki emekli aylıkları ile beraber alınabilir.

Almanya, malulen emekli olanlara ilişkin farklı bir düzenleme yapar. Buna göre kişi malulen emekli iken Türkiye’ye kesin dönüş yaparsa aylığı kesilir. Bunun yerine aylığın meslekte iş göremezlik olarak belirlenmesi de mümkündür.

Kesin dönüş yapmak isteyenlerin ilk olarak Almanya Sigorta Kurumuna başvurması gerekir. Bu sayede kesin dönüş halinde hangi hakların kaybedileceği öğrenilir. Öte yandan bir kesinti olup olmayacağı da anlaşılır.

Bulgaristan Emekli Maaşı Ne Kadar?

Bulgaristan’da ortalama emekli maaşı 345 avro olarak ödenir. Hastalık halinde ödenen emekli maaşı ise 265 avrodur. Erkekler için ödenen ortalama emekli maaşı 384 avrodur. Kadınlar için ödenen ortalama emekli maaşı ise 318 avro şeklindedir.

Bulgaristan’dan emekli maaşı almak için gerekli şartların sağlanması önemlidir. Ayrıca başvuru yaparak emeklilik talebi ilgili kuruma iletilir. 4A Almanya, Bulgaristan emekli ödemeleri ve sorgulama işlemi neticesinde aylık ödemeleri düzenli şekilde takip edilebilir. Böylece ödemelerden anında haberdar olunur.