İnternetten Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

İnternetten hastane randevusu almak için e-Nabız, MHRS ve e-Devlet sistemleri kullanılabilir. Farklı sistemler üzerinden giriş yaprak kendi adınıza randevu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuklarınız adına da randevu almanız mümkündür.

2010 yılında devlet hastaneleri için özel bir sistem kurulmuştur. Bu sistem sayesinde online olarak hastane randevusu almak mümkündür. Böylece sıra beklemeden işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Kurulan randevu sistemi MHRS yani Merkezi Hekim Randevu Sistemi olarak adlandırılır.

MHRS sistemine internet sitesi üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden ulaşılabilir. MHRS sistemine e-Nabız ve e-Devlet üzerinden ulaşmak da mümkündür. Bu sayede randevunuzu rahatlıkla alabilirsiniz.

İnternetten hastane randevusu almak için internet sitesinin yanı sıra MHRS randevu hattı da kullanılabilir. Farklı kanallardan randevu sistemine ulaşmak, süreci daha kolay hale getirir. İnternetten gün, saat, hastane ve hekim seçimi yaptıktan sonra randevu alabilirsiniz.

T.C. İle Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

T.C. ile hastane randevusu almak için farklı bilgilerle MHRS sistemine giriş yapmanız gerekir. MHRS sisteminden kimlik numaranızın yanı sıra e-Devlet şifrenizi ya da MHRS şifrenizi bilmeniz gerekir. E-Nabız’a giriş için de e-Devlet sistemini kullanma şansınız vardır.

Hastane randevusu almak istediğinizde, sistem üzerinde size hekimlerin müsait günleri gösterilir. Bu günler arasından uygun olanı tercih etmelisiniz. Gidemeyeceğiniz bir randevuyu almamalısınız. Aksi takdirde 15 gün boyunca tekrar randevu alma şansınız olmaz.

Randevunuzu onaylamadan önce sistemden tarih ve saati kontrol etmelisiniz. Tarih ve saatte hata varsa düzeltmelisiniz. Randevu alma işlemi sırasında hekim tercihini de doğru yaptığınızdan emin olmalısınız.

Randevunuzu onayladıktan sonra ilgili tarihe kadar iptal edebilirsiniz. İptal işlemini randevu saatine bir saat kalıncaya kadar yapabilirsiniz. Bu sayede hem 15 gün randevu cezası almazsınız hem de randevuyu başkası alabilir.

T.C. ile hastane randevusu alırken hastane seçimini yapmalısınız. Ardından poliklinik seçimine sıra gelir. İlgili poliklinikten bildiğiniz bir doktoru tercih edebilirsiniz. Farklı seçenekler varsa onlar arasından uygun olan hekimden randevu alabilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonra iptal edebilirsiniz. İptal edilen randevuları ise on dakika içerisinde geri alabilirsiniz. Bu sayede hatalı yapılan işlemlerin önüne geçmeniz daha kolay olur.

EN KOLAY HASTANE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

En kolay hastane randevusu almak için MHRS sistemini kullanmalısınız. MHRS sistemine internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden erişebilirsiniz. Randevunuzu internet üzerinden aldığınız takdirde hastanede tekrar giriş işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Randevunuzu MHRS üzerinden mhrs.gov.tr adresine girerek alabilirsiniz. MHRS adresine girdiğinizde karşınıza aşağıda yer alan ekran çıkar.

OKU  PTT Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda gösterilen “Randevu Al” kısmına tıkladığınızda şifre giriş ekranına ulaşırsınız. Bu kısımdan e-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Aynı zamansa MHRS’ye özel bir şifre belirleme şansınız da vardır. E-imza, mobil imza gibi farklı giriş yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

MHRS’ye Nasıl Giriş Yapılır?

MHRS’ye giriş yapmak için şifrenizle sisteme giriş yapmalı ve ardından yönergeleri takip etmelisiniz.

e-Devlet ile giriş seçeneğini tercih ettiğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

e-Devlet sistemini kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Henüz şifreniz yoksa PTT üzerinden şifrenizi temin edebilirsiniz. Diğer giriş yöntemlerini kullanma şansınız da vardır. E-imza, internet bankacılığı, mobil imza kullanılabilen diğer giriş yöntemleridir.

Giriş işlemini tamamladıktan sonra aile hekimi, aşı ve hastane randevusu alabilirsiniz. Hastane randevusu seçeneğini tercih ettikten sonra hekim, hastane, randevu tarih ve saat seçimi yapmalısınız.

Seçiminizi yaptıktan sonra randevuyu aktif hale getirebilirsiniz. Seçtiğiniz gün ve saatte hastaneye giderek muayene olabilirsiniz. Muayene listeleri hekim sistemlerinde de görünür. Böylece hekim sizi çağırdığında muayene odasına girebilirsiniz.

MHRS Nasıl Randevu Alınır?

MHRS randevu almak için şifrenizle giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekrandan seçim yapmalısınız.

Yukarıda yer alan seçenekler arasından uygun olanı seçmelisiniz. “Hastane Randevusu Al” seçeneğini tercih ederek işlemlere devam edebilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan randevunuzla ilgili detayları belirlemelisiniz. İnternetten hastane randevusu almak için seçmeniz gereken detaylar şunlardır:

  • İl
  • İlçe
  • Klinik
  • Hastane
  • Muayene yeri
  • Hekim
  • Randevu almak istediğiniz tarih aralığı

Yukarıda yer alan ekranda gösterildiği gibi çıkan doktor ve randevu seçeneklerinden uygun olanı belirlemelisiniz. Dilerseniz tek hekim seçebilirsiniz. Böylece sadece onun randevu detaylarını görürsünüz.

Size uygun olan hekimi tercih ettiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkar.

MHRS sisteminde size, hekimin uygun saatleri ve günleri gösterilir. Seçiminizi verilen gün ve saatlerden arasından yapabilirsiniz. Tercih yapmak için ilgili saatin üzerine tıklamanız yeterlidir.

E-Nabız Randevu Alınır mı?

E-Nabız randevu almak için enabiz.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği üzere e-Nabız şifrenizle giriş yapabilirsiniz. e-Devlet şifrenizle giriş yapma şansınız da vardır. Sisteme girdiğiniz takdirde ana sayfada bulunan Randevu Al sekmesinden ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

“Randevu Al” yazan yere tıkladığınızda karşınıza takvim gelir. Tekrar “Randevu Al” seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Nabız sizi bu aşamada MHRS sistemine yönlendirir. Böylece MHRS adımlarını takip ederek randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Randevunuzu daha kısa sürede almak için doğrudan MHRS sistemine girmeniz daha kolay olur. Bu sayede işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

E-Devlet hastane randevusu almak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaptıktan sonra arama alanına “MHRS” yazmalısınız.

Arama alanına MHRS yazdığınız takdirde karşınıza çıkan seçenekler arasından “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” seçeneğini tercih etmelisiniz.

OKU  Eskart bakiye yükleme

Seçiminizi yaptıktan sonra sistem sizi MHRS internet sitesine yönlendirir. Bu sayede MHRS üzerinden randevunuzu alabilirsiniz. E-Devlet mobil uygulamasını indirerek de bu işlemi yapma şansınız vardır. Öte yandan MHRS uygulaması da vardır.

MHRS uygulaması üzerinden randevunuzu istediğiniz yerden oluşturabilirsiniz. Akıllı telefonunuz yanınızda olduğu sürece iş yerinde, dışarıda olmanız fark etmez. Böylece acilen randevu almak istediğinizde kolayca işlem yapabilirsiniz.

Çocuklar İçin İnternetten Hastane Randevusu Alınır mı?

Çocuklar için internetten randevu almak mümkündür. Bunun için enabiz.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adrese girdikten sonra üst kısımda yer alan “Çocuklarım” seçeneğine tıklamalısınız. Bunun ardından çocuğunuz için ilgili poliklinikten randevu oluşturabilirsiniz.

Çocuklar için internetten hastane randevusu almak için MHRS üyeliği oluşturabilirsiniz. MHRS şifre ekranında “Üye Ol” seçeneğine tıkladığınızda, çocuğunuz için üyelik oluşturabilirsiniz. Böylece tüm randevuları çocuğunuzun kendi sistemi üzerinden alabilirsiniz.

İnternetten randevu alma şansınız yoksa Alo 182’yi arayabilirsiniz. Bu numara üzerinden hem çocuğunuz hem de kendiniz için randevu alma şansınız vardır.

İnternetten Aile Hekimi Randevusu Alınır mı?

İnternetten aile hekimi randevusu almak mümkündür. Aile hekimi seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde uygun saatte randevu alabilirsiniz. İnternetten aile hekimi değişikliği de yapılır. Aile hekimine randevu almadan da gitme şansınız vardır. Ancak yoğunluk nedeniyle sıra beklememek için randevu almalısınız.

İnternetten aile hekimi randevusunu çok ağır olmayan hastalıklarınız için alabilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığı gibi hafif durumlarda aile hekimine gitmeniz yeterlidir. Randevunuzu alarak uygun olduğunuz gün ve saatte aile hekimini ziyaret edebilirsiniz. İnternetten hastane randevusu almak için farklı yöntemler olsa da en kolayı MHRS uygulamasını kullanmaktır.

baskılı ıslak mendil