Kredi Notu Düşme Nedenleri

Birçok bankaya kredi çekmek için başvuruda bulunursunuz. Fakat bankalar öncelikle sizin kredi notunuza bakarak olumlu ya da olumsuz cevap vermektedir. İşte bundan dolayı kredi notu bankaların size Kredi veya kredi kartı vermesi açısından son derece önemlidir. Kredi notunu 1 ile 1900 arasında olan bir nottur. Kredibiliteniz kadar yüksekse kredi notunuz da o oranda yüksek olacaktır. Ve bankalar sizlere kredi ve kredi kartı verme konusunda olumlu cevap verecektir.

Kredi notu neden düşer?

Kredi notunu düşme sebepleri birbirinden farklı sebepler olsa da genel başlıklar halinde şu şekildedir:

Kredi kartları: Bankada kredi kartınız varsa eğer kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ya da aylık harcama tutarınızı düzenli olarak ödemiyorsanız kredi notumuzu en fazla düşüren etmenlerden biridir. Kredi kartı aidatını bir gün dahi gecikmeli olarak öderseniz sistem tarafından sizin otomatik olarak geç ödediğinizi bildirecektir. Bu olumsuzluk kredi notunuzu büyük oranda etkilemektir. Bu durumda findeks kredi notunuz düşecektir.

Kredi Notu Düşme Nedenleri

Daha önceden çekilmiş banka kredileri: Eğer daha önceden herhangi bir bankadan kredi çekmişseniz ve kredilerin taksitlerini zamanında ödeyememişiniz bankalar sizin kredi notunuzu düşürecektir. Bir taksitini dahi geç öderseniz bu durum kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Birçok tüketici kredi aylık ödeme günü bir iki gün gecikmesi durumunda herhangi bir sorun olmaz diye düşünse de sistem tarafından otomatik olarak kredilerinizi geç ödediğinizi algılayacak ve kredi notunuz büyük ölçüde düşecektir.

Kredi notu neden düşer? Sorusunun bir başka cevabı ise: Aylık düzenli geliriniz yok ise bankalar açısından kredi verme bakımından güvenilir biri olmayacaksınız bu durumda sizin kredi notumuzu ebetteki düşürecektir. Düzenli bir geliriniz ve sigortanız yok ise bankalar kredi verme konusunda tereddüt edebilecektir. Çünkü ödeme konusunda çekilen krediyi ödeyebilme imkânınızın olup olmadığını bilemeyeceği için findeks kredi notu nu büyük ölçüde etkileyecektir.

Bir tanıdınız bankadan kredi çekerken ona kefil oldunuz ve O da kredi taksitlerini gecikmeli ödediyse veya hiç ödemediyse bu durum sizin kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle kefil olacağınız kişilere çok dikkat etmeli, güvendiğiniz kişiler dışındaki kefalet işlemlerinde isteksiz olunmalıdır.

Kredi Notu Düşme Nedenleri nden biri de birkaç bankaya kredi başvurusu yapıp olusuz cevap almışsanız bu durum kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Sistem, sürekli kredi başvurusu yapılıp reddedilmeyi olumsuz not olarak değerlendirmektedir.

Banka hesaplarında bakiyeniz sürekli olarak 0 ise siz güvenli bir müşteri değilsiniz. Bu durum sizin kredi notunuzu düşürecektir. Çünkü banka hesaplarında hiç bir hareketlilik olmayan ya da her zaman 0 olan bir müşterinin tekrardan çekeceği krediyi ödemesini de nasıl yapılacağı bilinmemektedir. Bundan dolayı da kredi notunuz düşecektir.

Banka hesabınızda kayıtlı olan otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz elektrik, su, doğalgaz, telefon benzeri faturanız varsa ve bu faturanızı zamanda ödemiyorsanız bu durum bankalar tarafından olumsuz yönde değerlendirilecek ve kredi notunuz düşecektir.

OKU  Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Kredi Notu Düşme Nedenleri” üzerine bir yorum

  1. Ptt Kredisi ile anında bütçenize uygun faiz imkanları ile kredi çözümleri
    Ptt kredisi faiz oranı tüm kredi alternatiflerimizde önemli olmaktadır. Ancak konut kredisi hesaplamasında bulunurken öncelik faizlere verilmelidir. Zira kullanılacak olan tutar fazla ve vade süreleri uzun olduğu için, oranlar arasındaki ufak farklar bile toplam geri ödeme miktarında ciddi bir şekilde yansıma yapabilir. Dolayısıyla ev kredisi hesaplamasında faiz miktarları son derece önemli olmaktadır.

    Yukarıda belirttiğimiz gibi faiz miktarları son derece önemli etken olmaktadır. Bununla beraber ev kredilerinde vade zamanı da oldukça önemlidir. Yani ödeyeceğiniz taksit miktarı ne kadar fazla olursa faiz oranı da orantılı olarak fazla olur. Örnek verecek olursak 60 ay vadeli bir konut kredisi ile 120 ay vadeli bir ev kredisi için ödeyeceğiniz tutar aynı olmamaktadır.

Yorumlar kapalı.

baskılı ıslak mendil